Masaż niemowlaka

Masaż niemowlaka spokojnie można przeprowadzać już u dzieci w wieku zaledwie kilku dni. Doskonale wspomoże on ich ogólny rozwój, a także poradzi sobie z typowymi problemami maluszków – m.in. uciążliwą kolką, niemalże zawsze pojawiającą się tuż po zjedzeniu większego posiłku. Według naukowców i specjalistów taki masaż, o ile jest wykonywany regularnie, może również wesprzeć rozwój samej mowy i usprawnić proces karmienia dziecka. Rodzice zdecydowanie powinni nauczyć się go wykonywań.

Masaż niemowlaka

Do wykonania masażu niemowlaka potrzebny będzie jakiś oleisty produkt, który pomoże w gładzeniu i masowaniu skóry, zmniejszając samo tarcie. Dobrze sprawdzi się zwykłą oliwka dla dzieci (dostępna w każdej drogerii i aptece) lub po prostu olej roślinny (najlepiej ten o aromatycznym i uspokajającym zapachu). Następnie należy sobie jeszcze przygotować większą miskę i jakiś ręcznik, aby w razie potrzeby zetrzeć nadmiar oleju. Przechodząc do wykonywania masażu, rodzic powinien ułożyć się przy dziecku na kolanach, zapewniając sobie wygodną pozycję. Jego ruchy nie mogą być w żaden sposób ograniczone.

Masowanie należy rozpocząć od karku, skupiając się początkowo tylko na nim i stopniowo przechodząc w stronę dolnych partii ciała dziecka

Masowanie należy rozpocząć od karku, skupiając się początkowo tylko na nim i stopniowo przechodząc w stronę dolnych partii ciała dzieckaSkórę powinno się uciskać delikatnie, ale stanowczo. Należy przez cały czas przeprowadzania masażu zwracać uwagę na reakcje samego dziecka – jeżeli zacznie ono płakać lub się wiercić, może to świadczyć o zbyt dużym nacisku na ciało. Najlepiej masować je dwoma rękami, zmieniając je co kilka minut. Podczas masażu rodzic powinien oczywiście przez cały czas gawędzić ze swoim dzieckiem. Dla niego będzie to zupełnie nowa sytuacja i początkowo może się nią nieco przestraszyć. Kojący i znany głos mamy lub taty pozwoli mu się przynajmniej trochę uspokoić. Dobrze jest także włączyć jakąś relaksacyjną muzykę i w jej rytm wykonywać kolejne ruchy dłońmi. Oczywiście przez cały czas można sięgać po dodatkową substancję nawilżającą, wlewając ją wcześniej do miski i kładąc sobie naczynie na kolanach. Niektóre olejki mają dodatkowe właściwości odżywcze, które świetnie wpłyną na stan skóry dziecka.

Masaż niemowlaka potrafi sprawić sporą przyjemność samemu dziecku. Jeżeli jednak z jakichś powodów w danym dniu maluszkowi kompletnie się on nie podoba i dziecko zaczyna się wiercić lub płakać, wykonywanie zabiegu należy po prostu przerwać i odłożyć na następny dzień. Nie powinien być on przeprowadzany na siłę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here