Kamienie nerkowe są przyczyną wielu dolegliwości – szczególnie, gdy utkną w moczowodzie. Aby ustrzec się przed bólem trzeba usunąć je z organizmu. W tym celu rozbija je się na małe kawałki, tak by mogły być bezpiecznie wydalone. Wyjaśniamy jak dokładnie wygląda ESWL, czyli leczenie kamicy nerkowej falą uderzeniową!
Co to jest ESWL?
ESWL (ang. Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) to pozaustrojowa litotrypsja wykonywana za pomocą ultradźwiękowej fali uderzeniowej. Jest najpopularniejszą metodą leczenia kamicy nerkowej. Przypadłość ta jest związaną z powstawaniem grudek szczawianów, związków wapnia i fosforu lub kwasu moczowego. Zwykle są niewyczuwalne, ale jeśli mają dużą średnicę i przedostaną się do moczowodu, odczuwa się niesamowicie silny ból, tzw. atak kolki nerkowej.
Ulgę przynoszą odpowiednie leki oraz usunięcie kamieni. Dawniej w tym celu wycinano je chirurgicznie, ale taki zabieg był ryzykowny i zostawiał dużą bliznę. Ultradźwięki znalazły współcześnie zastosowanie także w innych dziedzinach medycyny, w tym także estetycznej. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.
Na czym polega usuwanie kamieni nerkowych falą uderzeniową ESWL / DSWL?
Usuwanie kamieni nerkowych falą uderzeniową ESWL / DSWL to nieinwazyjny zabieg, podczas którego emitowane są ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości. Rozbijają największe grudki, zlokalizowane za pomocą ultrasonografu lub zdjęć rentgenowskich. Pacjentowi podaje się znieczulenie dożylne, które ma zmniejszyć dyskomfort i uspokoić. Procedura zazwyczaj trwa nie więcej niż godzinę.
Wycelowana fala uderzeniowa kruszy tylko obiekty o dużej gęstości, dlatego nie uszkadza żadnych tkanek. Kamienie nerkowe zostają w ten sposób rozbite na mikroskopijne cząsteczki, które następnie można łatwo wydalić z organizmu. Dokładny opis zabiegu oraz inne cenne informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/usuwanie-kamieni-nerkowych-fala-uderzeniowa-eswl-dswl/.
Przeciwskazania do leczenia kamicy nerwowej falą uderzeniową ESWL
Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest bezpieczny i bezbolesny. Leczenie kamicy nerkowej falą uderzeniową ESWL muszą jednak poprzedzić badania (m.in. moczu oraz krwi), które wykluczą ewentualne przeciwskazania. Zalicza się do nich:
- ciążę,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego,
- zwężenie moczowodu,
- tętniaki aorty brzusznej lub tętnicy nerkowej,
- zakażenie układu moczowego.
Jeśli pacjent posiada rozrusznik serca, może odbyć zabieg tylko wtedy, gdy uzyska pozytywną opinię kardiologa.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.