Czym różnią się od siebie klasyczne zegarki sportowe i smartwatche?

Szybki postęp technologiczny sprawia, że klasyczne zegarki sportowe z mechanizmem kwarcowym, takie jak urządzenia Casio Edifice powoli wypierane są z rynku przez zaawansowane urządzenia elektroniczne typu smartwatch. Czym różnią się od siebie te dwie kategorie urządzeń i czego należy oczekiwać od nowoczesnego zegarka sportowego na rękę, tak by był urządzeniem funkcjonalnym i wygodnym w codziennym użytkowaniu.

Klasyczne zegarki z mechanizmem kwarcowym – charakterystyka

To kategoria zegarków o tradycyjnej formie, najczęściej zasilanych niewielką baterią, która zwalania z konieczności ręcznego nakręcania zegarka. Większość sportowych zegarków tego typu posiada metalową kopertę i tarczę zabezpieczoną utwardzanym szkłem mineralnym lub szafirowym. Poza tym zwykle są to konstrukcje do pewnego stopnia wodoszczelne, zapewniające możliwość pływania bez konieczności zdejmowania zegarka z ręki. Wspomniane już wcześniej zegarki z serii Casio Edifice są w stanie wytrzymać zanurzenia na głębokość do stu metrów, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to typowy sprzęt do nurkowania. Zegarki do nurkowania charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, a co za tym idzie, jeszcze wyższym poziomem wodoszczelności. W odróżnieniu od nowoczesnych smartwatchy sportowe zegarki z mechanizmem kwarcowym wyposażone są w mniejszą liczbę funkcji – standardowo wyposażone są w alarmy, funkcje drzemki, datownik czy niezwykle dokładny stoper, ale charakteryzują się znacznie wytrzymalszą konstrukcją. Poza tym nie trzeba ich co chwilę ładować. Zegarek Casio Edifice na jednej baterii może działać kilka lat.

Nowoczesne smartwatche – charakterystyka

To w pełni elektroniczny sprzęt wyposażony w wyświetlacz cyfrowy i mnóstwo zaawansowanych funkcji pozwalających na monitorowanie wielu parametrów podczas treningu sportowego. Najprostsze modele smartwatchy wyposażone są w funkcję krokomierza, pomiaru kalorii, a także funkcję monitorowania dystansu, średniej, minimalnej i maksymalnej prędkości, a także wartości pulsu. Urządzenia o bardziej zaawansowanej konstrukcji wyposażone są w czujnik GPS, który potrafi lokalizować użytkownika na mapie w czasie rzeczywistym i na tej podstawie zapisywać trasę biegu czy wycieczki rowerowej. W odróżnieniu od klasycznych, wskazówkowych zegarków sportowych z mechanizmem kwarcowym, takich jak Casio Edifice, nowoczesne smartwatche są jednak bardziej energochłonne i trzeba ładować je co kilka-kilkanaście dni. Taki sprzęt jest również zwykle mniej odporny na uszkodzenia, co wynika z rodzaju materiałów wykorzystanych do jego produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here