autyzm u dzieci - objawy

Dla wielu rodziców to właśnie autyzm jest jedną z najbardziej przerażających chorób. Upośledza cały umysł i sprawia, że człowiek nie jest w stanie w pełni normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Oczywiście autyzm można teoretycznie leczyć, jednakże nigdy nie da się go zwalczyć w stu procentach. Autyzm u dzieci – objawy – jak one wyglądają? Jak je rozpoznać, aby w razie potrzeby szybko pomóc swojemu maluszkowi?

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które dość szybko zaczyna dawać swoje pierwsze objawy

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które dość szybko zaczyna dawać swoje pierwsze objawyPrzeważnie pojawiają się one w pierwszych latach życia maluszka – dokładna obserwacja pozwala je prędko dostrzec i rozpocząć właściwe. Autyzm upośledza pracę całego mózgu. Szczególnie narażeni są na niego chłopcy, gdyż to oni czterokrotnie częściej zapadają na tę chorobę. Oczywiście u dziewczynek też może się ona rozwinąć, ale dzieje się to po prostu znacznie rzadziej. Według ostatnio przeprowadzanych badań i ankiet na autyzm może cierpieć już jedna osoba na pięciuset badanych. Mimo iż nieczęsto dochodzi do rozwoju tej choroby, takie przypadki wciąż się zdarzają i stają się prawdziwymi rodzinnymi tragediami. Nikt nie chce przecież patrzeć na swoje cierpiące dziecko. A autyzm utrudnia to życie i sprawia, że nie można nim w pełni kierować.

Autyzm u dzieci – objawy są dość łatwe do rozpoznania, zwłaszcza że pojawiają się bardzo szybko

Rodzice zauważają najczęściej, że ich dziecko po prostu odstaje od swoich rówieśników i nie jest w stanie się do nich dopasować. Nie jest pełnoprawnym członkiem grupy w przedszkolu. Zawsze siedzi samo, w kącie i zajmuje się swoimi sprawami, nie chcąc brać udziału w zajęciach grupowych czy nawet zwykłych zabawach. Niechętnie wypowiada słowa, a w drugim roku życia kompletnie przestaje mówić. Unika jakiegokolwiek kontaktu z drugim człowiekiem, nie chce bawić się ze swoimi kolegami, woli spędzać czas sam i to często w dość nietypowy sposób – np. wykonując tą samą czynność kilkukrotnie z rzędu. Niektórzy uważają też, że pierwsze objawy autyzmu zauważalne są już w wieku niemowlęcym. Żadnego z takich sygnałów nie wolno bagatelizować.

Każdy rodzic, który dowie się, że jego dziecko choruje na autyzm, w pierwszej kolejności na pewno będzie czuć ogromne przerażenie, smutek i rozczarowanie. Ta choroba pozostaje bowiem z człowiekiem do końca życia. Nie da się jej wyleczyć jak depresji czy nerwicy. Można jedynie nauczyć się z nią żyć i starać się to życie prowadzić jak najlepiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here