Podłogi bambusowe

W krajach azjatyckich podłoga bambusowa jest sprawdzonym materiałem na dziesięciolecia użytkowania, ale Europa dopiero zaczyna poznawać tę podłogę. Na pierwszy rzut oka bambus zdobywa charakterystyczny wzór powierzchni z wyraźnymi poprzecznymi paskami i szeroką gamą kolorów. Doskonałe właściwości wytrzymałościowe znacznie poszerzają zakres jego zastosowania.

Czym wyróżniają się podłogi bambusowe?

W swojej naturalnej formie podłoga bambusowa ma wyjątkowy złoty kolor słomy, którego nie można odtworzyć na drewnie. Obróbka cieplna nadaje materiałowi bogaty karmel, a nawet ciemny odcień miodu. Ponadto dla wielu nabywców ważnym czynnikiem jest przyjazność dla środowiska i odnawialność zasobów tej rośliny.

Jest to jedna z najszybciej rosnących roślin na ziemi, a w połączeniu z łatwością przetwarzania, otrzymuje się ekologiczny, trwały i piękny materiał. Parkiet z bambusa pojawił się w latach 90 ubiegłego wieku. Nowe technologie obniżyły ceny i stają się coraz bardziej przystępne.

Technologia tworzenia paneli bambusowych

W produkcji podłóg bambusowych długie i wąskie listwy są sklejane ze sobą w kilku warstwach pod wpływem prasy i wysokiej temperatury. W rezultacie parkiet otrzymuje unikalne właściwości:

  • Powłoka w skali twardości wynosi od 4,7 do 14, w zależności od technologii produkcji. Na przykład twardość dębu wynosi 3,5.
  • Nie zmienia koloru podczas pracy, nie blaknie na słońcu.
  • Kilka warstw sklejonych razem daje parkietowi wysoką stabilność, materiał słabo reaguje na zmiany temperatury i wilgotności.
  • Niska cena w porównaniu z drewnianą podłogą.

Z praktycznego punktu widzenia podłogi bambusowe są estetyczne i niezawodne. Ich powierzchnia jest odporna na ścieranie. Ta podłoga jest niewrażliwa na wilgoć i wnikanie dużych ilości wody, więc czyszczenie na mokro nie zepsuje wyglądu. Podobnie jak zwykły rodzaj powłoki drewnianej, bambus jest absolutnie uniwersalny. Prawie nie różni się od drewnianych parkietów o dobrze obrobionej powierzchni lub z powłok trójwarstwowych desek parkietowych.

Cechy szczególne podłóg bambusowych

Istnieje nieskończona różnorodność rodzajów podłóg bambusowych, produkowanych przez różnych producentów na całym świecie, mają wiele typów i kolorów. Najczęściej takie powłoki są wykonane, jako deski z wykończeniem na przedniej powierzchni. Podłogi bambusowe to wspaniałe rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć bogate i eleganckie drewniane podłogi, ale jest ograniczony przez środki.

W końcu cena parkietu bambusowego nie jest wcale wysoka. Podłogi bambusowe nie należą do rodzaju materiałów drewnianych, jednak nie przeszkadza to, by były tak samo piękne i przytulne. Pozytywną różnicą między parkietem bambusowym a drewnem jest znacznie dłuższy okres użytkowania. Oraz wyższa odporność na wilgoć.

Podłoga z bambusa

Ten rodzaj podłóg jest długowieczny wśród innych rodzajów podłóg i jest to jego ogromna zaleta. Podłogi bambusowe są bardzo odporne na wycieranie. Wbijanie w nie twardych i ostrych przedmiotów jest znacznie mniej trudniejsze i mniej znaczące niż na zwykłej drewnianej podłodze. Dzięki dobrej pielęgnacji bambusowa podłoga będzie służyć bardzo długo.

Najcieplejsze i bardziej praktyczne w porównaniu z drewnianymi podłogami podłogi bambusowe są obecnie często używane w miejscach publicznych i w domu. Dziś bambusowe podłogi są ekonomicznie opłacalną alternatywą dla wizualnego wyglądu i trwałości, są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Dostępne są takie struktury jak: szczotkowana, naturalnie bielona, naturalna, olejowana, heblowana. Najczęściej spotykane wymiary to: grubość (mm): 14, długość (mm): 1850, szerokość (mm): 125. Typ zamka: Uniclic lub Tap&Go. Producent daje gwarancję na podłogi bambusowe na okres 25 lat.

Na co zwrócić uwagę podczas układania podłogi bambusowej?

  Podłogi bambusowe mogą mieć różne wzory płyt: podłużną (ze wzdłużnym kierunkiem włókien) i poprzeczną. Włókna bambusowe na podłużnych deskach są prawie niewidoczne. Ale jeśli ktoś zdecyduje się użyć poprzecznego bambusa, nada to podłodze szorstki kontrast, bardzo bogatą podłogę z ciekawymi szczegółami faktury.

Ten rodzaj parkietu jest bardziej odpowiedni dla małych pomieszczeń. Podczas układania podłogi bambusowej należy pamiętać, że kierunek włókien desce jest bardzo ważny. Połączenie różnych listew podłużnych i poprzecznych bambusa nie jest zalecane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here