Od kiedy dziecko widzi

 

Noworodek widzi, pomimo wielu osób myślących że noworodki jeszcze nie widzą. Od kiedy dziecko widzi? Otóż wielkim zaskoczeniem będzie, że widzi już od urodzenia, jednakże inaczej niż dorosły człowiek.

Od kiedy dziecko widzi?

Oczy noworodka wymagają czasu jak i ćwiczeń, aby móc widzieć jak my dorośli. Nie jest wystarczające, by oko zobaczyło obraz. Mózg noworodka powinien jeszcze ten obraz odpowiednio zinterpretować, a tej zdolności uczy się przez wiele miesięcy. Z czasem jednakże powoli też poprawia się ostrość widzenia u noworodka. Czy noworodek widzi kolory? Otóż jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, odróżni je, ale pod warunkiem, że nie będą one zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu mu się zleją w jeden obraz. Noworodek widzi, pomimo wielu osób myślących że noworodki jeszcze nie widzą. Od kiedy dziecko widzi?

Rozpoznawanie kolorów

Od kiedy dziecko widziNoworodek nie widzi i nie rozpoznaje też jeszcze wszystkich kolorów. Na pewno najlepiej widzi wyraziste, kontrastujące takie jak biały i czarny, czerwony. Na pewno w pierwszym miesiącu swojego życia najatrakcyjniejsze są zabawki w wyrazistych barwach, np. czarno-białe. Pełny zakres kolorów dziecko rozpozna w czwartym miesiącu życia. Wtedy jest w stanie odróżnić różne odcienie szarości, barwy pastelowe czy złamane. Dziecko w pierwszym miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia niż w centralnej części. Zmienia się to jednak w ciągu najbliższych tygodni. Dziecko jest w stanie skupić wzrok na rzeczach, które są w odległości 15-70 cm od niego, ale najlepiej widzi z odległości ok. 20-30 cm: to taka odległość jaka jest między jego oczami a twarzą mamy, gdy karmi go piersią.

Kontakt wzrokowy

W drugim i trzecim miesiącu niemowlę nawiązuje już z mamą kontakt wzrokowy. Będzie chętnie przygląda się twarzom mamy i taty, a nawet odpowie uśmiechem na uśmiech. Z czasem dziecko coraz sprawniej koordynuje pracę obu oczu – nie musi poruszać głową aby śledzić poruszający się przedmiot. Coraz rzadziej zdarza mu się zezować. Zdolność widzenia szczegółów wzrasta na tyle, że pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko dostrzeże oczy misia czy korale mamy. Dobrą zabawką będą wtedy kolorowe grzechotki na gumce. Od trzeciego do szóstego miesiąca dziecko uczy się przewidywać, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Wyrzuca więc namiętnie podawane mu zabawki. W drugim półroczu wzrok wyostrza się już do tego stopnia, że dziecko zauważa mały szczegół na zabawce. Proponuj mu wtedy zabawki manipulacyjne. Trzeba w nich coś przekręcić, nacisnąć, ćwiczą więc rączki, ale i poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dotykanie różnych przedmiotów, oglądanie ich i poznawanie innymi zmysłami to też lekcja widzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here