Jak zagospodarować niewielką piwnicę w bloku?

Piwnica w bloku to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie. Jest to też pomieszczenie, które często zaniedbujemy, traktujemy je jako przydomowy składzik na rzeczy niepotrzebne w mieszkaniu. Wynosimy tam stare, niepotrzebne meble, ubrania, buty, stare książki, zabawki, bibeloty, na które nie ma miejsca w domu, a których nie chcemy wyrzucać. Przechowujemy różne sprzęty, narzędzia, sprzęty turystyczne, sportowe, rowery, a także żywność i przetwory.

W rezultacie w piwnicy często panuje bałagan i chaos, miewamy problemy ze znalezieniem wielu rzeczy. Aby temu zapobiec, trzeba odpowiednio urządzić piwnicę.

Zabezpieczenie przed kradzieżami

Aby dobrze zagospodarować piwnicę, przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed kradzieżami, uszczelnić je blachą, deskami czy płytami, by zawartość piwnicy nie była widoczna dla sąsiadów i innych osób. Konieczne jest też założenie mocnej kłódki lub skobla.

Porządki w piwnicy

Jeżeli pragniemy, by  nasza piwnica była funkcjonalnym miejscem, musimy ją gruntownie posprzątać. Trzeba posegregować znajdujące się w niej przedmioty i pozbyć się tych, które zajmują cenne miejsce. Choć rozstania z niektórymi przedmiotami bywają bolesne, perspektywa porządku w naszej piwnicy na pewno je wynagrodzi.

Usuńmy kurz, pajęczyny, ewentualną wilgoć. Dobrze jest też odświeżyć pomieszczenie piwniczne, osuszyć je, pomalować. Zdarza się też, że w piwnicy występują szkodniki, wtedy trzeba poddać piwnicę dezynsekcji lub deratyzacji.

Umeblowanie piwnicy

Jeżeli już pozbędziemy się starych gratów i odświeżymy piwnicę, należy pomyśleć o odpowiednim umeblowaniu. Stare, drewniane meble niepotrzebne w domu nie są najlepszym pomysłem na umeblowanie piwnicy. W piwnicy panują różne warunki, takie meble nie są odporne na wilgoć, niskie temperatury, duże ciężary, mogą więc szybko ulec zniszczeniu.

Najlepszymi meblami do piwnicy są meble wykonane z metalu. Metalowe regały do piwnicy, metalowe szafki to meble, które będą służyć przez wiele lat. Są stabilne, bardzo solidnie wykonane, pojemne, odporne na wszelkie warunki, bez problemu zniosą nawet bardzo duże obciążenie.

Warto pomyśleć też o wieszakach, na których powiesimy opony, łopatę, grabie, wąż ogrodowy, rowery. Im bardziej wykorzystamy miejsce na ścianie, tym więcej przestrzeni zyskamy na podłodze.

Dobrze jest też postarać się o papierowe, plastikowe lub metalowe pudełka. Możemy w nich przechowywać różne małe przedmioty. Pamiętajmy, by podpisać, co znajduje się w pudełkach.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here