Objawy wysokiego cholesterolu

Cholesterol, zarówno ten dobry, jak i zły, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, a także stanowią one podstawę działania wszystkich komórek ludzkich. Dopiero zaniedbanie, brak kontroli oraz niebezpieczne objawy wysokiego cholesterolu mogą zagrażać naszemu życiu, a nawet zdrowiu.

Czym jest cholesterol?

Objawy wysokiego cholesteroluCholesterol jest jednym ze steroli, jest on produkowany przez wątrobę i dostarczany wraz z krwią do wszystkich komórek ludzkich. Pozostała część pochodzi z pożywienia, jego głównym źródłem są tłuszcze zwierzęce i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, a całkowity cholesterol w organizmie człowieka jest sumą cholesterolu dobrego i złego. Pomimo tego, iż związek ten kojarzy się zazwyczaj negatywnie, ze względu na to, iż objawy wysokiego cholesterolu są zazwyczaj uporczywe, to sterol ten pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest on przede wszystkim materiałem budulcowym błon komórkowych, a także bierze on udział w ochronie włókien nerwowych przed zniszczeniem, będąc składnikiem osłonek mielinowych.

Ponadto cholesterol jest niezbędny przy produkcji hormonów, przyswajaniu i wytwarzaniu witaminy C, a także jest on składnikiem soków trawiennych.
Objawy wysokiego cholesterolu pojawiają się zazwyczaj, gdy jego poziom znacznie przekracza normę, a główną przyczyną jest przede wszystkim spożywanie nadmiernych ilości tłustych mięs i wędlin, fast foodów, konserw, słodyczy, ciast oraz tłustych produktów mlecznych, takich jak śmietana, ser żółty. Produkty te są szkodliwe, ze względu na to, iż są bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans.

Objawy wysokiego cholesterolu

W przypadku dużego zaniedbania zaczynają pojawiać się objawy wysokiego cholesterolu, który tworzy złogi w ścianach tętnic, zwane blaszkami miażdżycy. Na skutek zwężenia i usztywnienia naczyń krwionośnych pacjent zaczyna mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, ponadto na ciele zaczynają pojawiać się złogi cholesterolowe, w postaci żółtych zgrubień, występujące przede wszystkim na powiekach, w zgięciu łokcia oraz pod piersiami. Inne objawy wysokiego cholesterolu to guzki w ścięgnach nadgarstków i ścięgnach Achillesa. Jeżeli pojawiają się takie objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. W przypadku dużego zaniedbania objawy wysokiego cholesterolu mogą być dużo poważniejsze i mieć charakter bólu w klatce piersiowej, zwanego bólem dławicowym. Wystąpienie tego typu dolegliwości powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ kolejnym skutkiem wysokiego cholesterolu może być zawał serca lub udar mózgu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here