Decydując się na budowę domu stajemy przed wieloma dylematami i decyzjami. Zaczynając od projektu domu przez technologię budowy, kończąc na elementach wykończenia. Nadal najczęściej stawia się na domy murowane, z cegły czy bloczków. Jednak postęp technologiczny powoduje, że coraz większą popularność zyskują domy z prefabrykatów.
Dom z prefabrykatów- czyli jaki?
Budowa domu z prefabrykatów polega na wykorzystaniu gotowych elementów, które składa się na placu budowy w spójną konstrukcję. Prefabrykaty mogą być betonowe, betonowo-drewniane lub z drewna klejonego. Powstają w fabrykach i nie wymagają przechowywania przed montażem. Na miejscu potrzebne jest jedynie wykonanie fundamentów i podłączeń mediów. Reszta prac następuje bardzo sprawnie, od razu po przetransportowaniu kolejnych elementów.
Zalety domu z prefabrykatów:
– Budowa takiego domu trwa o wiele której. Elementy można zamówić gdy tylko powstanie projekt domu. Rozpoczęcia tej części prac nie wstrzymuje oczekiwanie na pozwolenie na budowę.
– Koszt budowy takiego domu jest znany z góry, natomiast w przypadku budynku murowanego niemal zawsze okazuje się, że koszt budowy był znacznie wyższy niż zakładany budżet.
– Czas potrzebny na wykonanie takiego budynku jest z góry znany. Zła pogoda itp. nie powodują zmiany terminu oddania budynku.
– Elementy są wykonywane na maszynach, które dają o wiele wyższą jakość gotowego produktu, niż ta jaką może zaoferować nawet najlepsza ekipa budowlana.
Dom z prefabrykatów ma też pewne wady:
– Moduły do budowy domu są ciężkie i duże, co wymaga specjalistycznego transportu, a ten nie jest tani.
– Brak elastyczności na etapie montażu. W przypadku tradycyjnego budynku murowanego jeszcze na etapie budowy możemy dokonywać drobnych zmian np. w ustawieniu drzwi czy okien. Gotowego prefabrykatu nie można już zmienić.
Ważne aspekty- trwałość i energooszczędność
Dom z prefabrykatów może w pierwszej chwili kojarzyć się ze znanymi z PRL’u blokami z wielkiej płyty. Było to rozwiązanie brzydkie i złej jakości. Na domiar złego zupełnie pozbawione charakteru. Jednak dzisiejsza technologia pozwala wybudować z gotowych modułów dowolny budynek, według zindywidualizowanego projektu. Dodatkowo dzisiejsza metoda wznoszenia domów z prefabrykatów, budowanych z wysokiej jakości modułów, daje gwarancję nie tylko trwałości konstrukcji ale i wysokiej energooszczędności. W dobre jakości domu modułowym szanse powstawania mostków termicznych (czyli miejsc ucieczki ciepła) są mniejsze niż w budynku murowanym. Dodatkowo taki dom szybciej się nagrzewa i wolniej traci ciepło, dlatego koszt utrzymania domu z prefabrykatów jest znacznie niższy od podobnego pod względem wielkości budynku murowanego.
Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl