ciąża z zaskoczenia

Masz zaplanowaną swoją wizję życia. Świetnie idzie Ci w pracy i zamierzasz najbliższe lata poświęcić na zrobienie kariery. Dopiero zaczęło układać Ci się w życiu osobistym i chcesz dobrze poznać się z partnerem, zanim zaczniesz snuć większe plany na przyszłość i myśleć o zakładaniu rodziny. Chcesz korzystać bez ograniczeń z życia towarzyskiego i cieszyć się niezależnością. Albo jesteś właśnie w trudnej sytuacji zawodowej czy osobistej i potrzebujesz czasu, by poukładać swoje życie na nowo. Nagle cały ten scenariusz i plany zmieniają się w jednej chwili i dotychczasowy porządek twojego życia zostaje zburzony przez dwie kreski. Wydaje Ci się, jakby świat niemalże runął Ci na głowę.

Niezależnie od sytuacji życiowej, ciąża z zaskoczenia zawsze powoduje duże emocje i zapowiada rewolucję w dotychczasowym życiu

Pierwsze uczucia, jakie się pojawiają to zazwyczaj strach, złość, smutek, gniew, niedowierzanie. Często kobiety zadają sobie pytania: co teraz będzie? Jak sobie poradzę? Czy będę potrafiła odnaleźć się w roli mamy? Co z moją pracą? Co z rozwojem osobistym? Przede wszystkim daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją. Nie czuj się winna, gdy zamiast radości z rosnącego maleństwa pojawiają się łzy bezradności i przerażenie. Może gdy poczujesz pierwsze ruchy maleństwa albo usłyszysz bicie serca zaczniesz cieszyć się z bycia w ciąży i perspektywa zostania mamą przestanie spędzać ci sen z powiek. Poproś też bliskich o wsparcie. Przede wszystkim porozmawiaj z ojcem dziecka.

Ustalcie wspólny plan działania i nie bójcie się rozmawiać o trudnych emocjach

Ustalcie wspólny plan działania i nie bójcie się rozmawiać o trudnych emocjachTo wasza wspólna sprawa i masz prawo oczekiwać od niego pomocy. Podobnie najbliższa rodzina czy przyjaciółka mogą posłużyć ci wsparciem. Świadomość, że będziesz mogła na kogoś liczyć w tych najbliższych miesiącach pozwoli Ci się uspokoić. Jeśli będzie taka potrzeba nie bój się szukać grup wsparcia czy skorzystać z pomocy terapeuty. Na wielu forach internetowych mamy dzielą się swoimi doświadczeniami i na pewno wiele z nich było w podobnej sytuacji jak twoja, a teraz nie potrafią wyobrazić sobie życia bez swojego dziecka. Zadbaj również o opiekę lekarską i jak najszybciej zgłoś się do ginekologa i wykonaj potrzebne badania.

Ciąża z zaskoczenia to duże obciążenie nie tylko dla organizmu, który nie był przecież na to przygotowywany, ale przede wszystkim dla twojej psychiki. Bądź dla siebie wyrozumiała, a wszystko powoli się ułoży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here