zawiesie linowe

Zawiesia są często używanym elementem wyposażenia, zwłaszcza w branży budowlanej. Można je podzielić na kilka typów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce (specyfikacji technicznej) zawiesi linowych.

Czym są zawiesia linowe?

Odpowiadając na tak postawione pytanie najprościej jak się da – są to połączenia kilku pasm metalowego drutu skręcone w spiralę i tworzące linę kompozytową w formie cięgna. Ilość pasm, przekłada się na wytrzymałość i odporność na obciążenia.

Do wykonania takich elementów używa się lin stalowych o wyjątkowej wytrzymałości, które są nawijane wielokrotnie na rdzeń. Dzięki temu zawiesia są odporne na nawet największe obciążenia podczas wykonywanej pracy transportowej. Zwyczajowa ich długość mieści się pomiędzy 1 a 6 metrami.

Do czego służy zawiesie linowe?

Takie zawiesie linowe jest ważnym elementem wyposażenia, służącym do olinowania i jest używane powszechnie do podnoszenia, obwiązywania oraz podtrzymywania ciężkich ładunków w przemyśle wytwórczym. Można je bez problemu przymocować do różnych typów urządzeń podnoszących, aby uzyskać zawiesia w różnych wariantach. Element ten nie jest bowiem zazwyczaj zintegrowany na stałe z daną dźwignicą, a jest jedynie zawieszany na haku zblocza.

Warto tutaj zaznaczyć, że do użytku dopuszczone mogą być tylko produkty posiadające atest. Specjalne przepisy artykułują posiadanie przez zawiesia certyfikatu jakości, zgodnego z europejską normą 13414-1.

Różne rodzaje zawiesi linowych

Generalnie, zawiesia linowe są klasyfikowane na podstawie liczby drutów tworzących splot oraz liczby splotek owiniętych wokół rdzenia zawiesia. Na przykład lina stalowa o wymiarach 6×19 składa się z 6 splotów po 19 drutów. Taka systematyka pozwala na przygotowanie różnych odmian zawiesi, dostosowanych bezpośrednio do rodzaju wykonywanej pracy, jak i również przewidywanych obciążeń ładunkowych.

Najczęściej spotyka się zawiesia linowe jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe lub czterocięgnowe oraz zawiesia z obwodem zamkniętym. Te ostatnie mogą dodatkowo występować w formie jedno lub dwupętlowej. Klasyfikuje się je również pod względem dopuszczalnych obciążeń roboczych (DOR), a widełki przewidują tutaj przedział od 0,4 tony do 4 ton.

Zawiesie linowe dostępne są w ofercie Cecho

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here