Temat szczepionek przeciwko COVID-19 wciąż budzi wiele kontrowersji oraz niepewności. Wiele osób nadal bardziej obawia się szczepionki niż samej choroby i jej powikłań. Mając na uwadze czasy, w których żyjemy jest to zrozumiałe, jednak postaramy się przybliżyć nieco temat szczepionek, by decyzja o tym czy poddać się szczepieniu była choć trochę łatwiejsza.
Obecnie w Polsce dopuszczone są szczepionki: mRNA Comirnaty firm Pfizer i BioNTech, mRNA Moderna oraz szczepionka wektorowa AstraZeneca. Na wstępnie wyjaśnimy, co oznacza tajemniczo brzmiący skrót „mRNA”.
Szczepionki mRNA (messenger RNA) to nowy rodzaj szczepionek chroniących przed chorobami zakaźnymi. W wielu innych szczepionkach odpowiedź immunologiczna jest pobudzana poprzez wprowadzenie do organizmu osłabionego lub inaktywowanego drobnoustroju. Natomiast szczepionki mRNA „uczą” komórki organizmu, jak wytwarzać białko, które następnie wyzwala odpowiedź immunologiczną. Jeśli wirus dostanie się do organizmu, zostaną wytworzone przeciwciała, które chronią przed zakażeniem.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje należy podkreślić ważne fakty związane ze szczepionkami mRNA na COVID-19, mianowicie: szczepionki te nie zakażają wirusem SARS-CoV-2; nie zawierają żywego wirusa wywołującego COVID-19 oraz nie wpływają na nasze DNA ani z nim nie oddziałują. Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.bloks.pl/
Skutki uboczne szczepionek na COVID-19
Tak jak wszystkie szczepionki, tak również te na COVID-19 mogą wywołać skutki uboczne, takie jak: zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, ból ręki, nudności, złe samopoczucie. Większość skutków ubocznych jest łagodna i nie powinny one utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Mogą także wystąpić ogólnoustrojowe, niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak: ból głowy, zmęczenie, ból mięśni, gorączka czy dreszcze – częściej obserwuje się je po drugiej dawce szczepionki. Możliwe jest także wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej (tak jak w przypadku każdej innej szczepionki), dlatego jeżeli decydujemy się na szczepienie należy pozostać na terenie placówki co najmniej przez 15 minut, by w razie konieczności możliwe było jak najszybsze udzielenie pomocy przez personel medyczny.
Dlaczego dwie dawki?
Konieczne jest podanie dwóch dawek, ponieważ dopiero wtedy nabywa się pełną odporność poszczepienną. W przypadku szczepionki Comirnaty druga dawka zostaje podana 21 dni po pierwszym szczepieniu, natomiast w przypadku Moderny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi 28 dni. Oczywiście, jeżeli po pierwszej dawce szczepionki u pacjenta wystąpiła reakcja anafilaktyczna, druga dawka nie zostanie już podana.