Ciąża, nazywana czasem stanem błogosławionym, to wyjątkowy stan, w którym w ciele kobiety rozwija się nowe życie. Jak wygląda rozwój ciąży? Trwa on momentu zapłodnienia aż do porodu i u człowieka wynosi on dziewięć miesięcy. W tym czasie w ciele przyszłej matki zachodzi wiele procesów, przygotowujących ją i jej organizm do wykarmienia płodu, jak i umożliwiających jego prawidłowy rozwój. W ciąży należy powstrzymać się od wszelkich używek, w szczególności alkoholu i papierosów, jak również narkotyków, gdyż nawet najmniejsza ilość może uszkodzić płód i doprowadzić do ciężkich chorób lub nawet poronienia.
Rozwój ciąży
Ciążę dzielimy na trzy trymestry, czyli okresy po trzy miesiące każdy. W ciągu pierwszego takiego okresu mamy do czynienia z najbardziej wzmożonym rozwojem płodu. W pierwszym miesiącu zapłodniona komórka dzieli się. Zarysowuje się kształt głowy, a dwadzieścia dni od zapłodnienia powstaje rurka sercowa. Wtedy też powstają naczynia krwionośne, a serce zaczyna pracę od około 22 dnia od zapłodnienia. Powstają zaczątki kręgów, jama ustna, pierwsze oznaki kształtujących się kończyn, nosa i uszu, jak również mięśni. W drugim miesiącu powstają podstawowe narządy, to początek istnienia gruczołów i narządów rozrodczych, stóp i dłoni. Głowa powiększa się. Powstają wargi, zawiązek języka, kostnieją żebra i kręgi, a na dłoniach pojawiają się linie papilarne. Przy końcu drugiego miesiąca płód ma długość około 3 centymetrów.
Kolejne etapy rozwoju płodu
W trzecim miesiącu powieki zakrywają oczy, skóra i mięśnie stają się grubsze, pojawiają się paznokcie, rozwijają się struny głosowe, nerki rozpoczynają produkcję moczu. Czwarty miesiąc rozpoczyna drugi semestr, czyli czas, w którym płód intensywnie rośnie i rozwija układ nerwowy. W czwartym miesiącu płód dorasta do 25 centrymetrów długości, serce sprawnie działa, formuje się móżdżek, a w korze mózgowej powstaje mapa ruchowa i czuciowa ciała. W piątym miesiącu rosną włosy, paznokcie, brwi i rzęsy. W szóstym miesiącu kostnieje szkielet, dojrzewają narządy wewnętrzne, a mózg cały czas ma coraz więcej komórek, wiązań i zwojów nerwowych. W trzecim trymestrze, a dokładniej w siódmym miesiącu, widoczne są wrodzone odruchy, na przykład odruch ssania. Na przełomie siódmego i ósmego miesiąca kora mózgowa intensywnie pracuje. Lewa półkula wytwarza zdolność do przyjmowania dźwięków mocy, a prawa dźwięków muzyki. Ósmy i dziewiąty miesiąc to czas, w którym narządy kończą dojrzewanie. Na dwa tygodnie przed porodem płód przestaje rosnąć i wyczekuje ich chwili wyjścia na świat.