Zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach przestaje być tabu. Zaburzenia psychiczne takie jak depresja, nerwica czy zaburzenia osobowości są obecnie niezwykle popularne i coraz większą wagę przykładamy do ich diagnostyki i leczenia. W przeciwieństwie do niektórych innych chorób, ich leczenie jest bardziej kompleksowe.
Jednym z filarów jest dbanie o szeroko rozumianą higienę psychiczną: wysypianie się, regularność w przebiegu dnia, aktywność na świeżym powietrzu, spotkania z bliskimi, czasem także np. pisanie dziennika lub stosowanie technik relaksacyjnych. Drugim – spotkania ze specjalistami. Leczeniem zaburzeń psychicznych zajmują się psychiatra oraz psycholog (najlepiej taki o uprawnieniach psychoterapeuty). Chociaż w niektórych przypadkach wystarczy leczenie u jednego z nich, najlepiej jest odbyć przynajmniej wstępną konsultację z oboma, a idealnie, jeżeli ze sobą współpracują. Na czym polega różnica między nimi?
Chociaż z obojgiem z wymienionych specjalistów będziemy rozmawiali o naszych problemach, psychiatrę będziemy widywać rzadziej. Wizyta u psychologa jest z reguły konieczna raz w tygodniu, natomiast u psychiatry przerwy między spotkaniami z reguły wynoszą od miesiąca do trzech. Psychiatra przede wszystkim ma za zadanie dobrać nam odpowiednie leki, może skierować nas na zwolnienie lekarskie bądź wystawić inne zaświadczenie dla np. pracodawcy. W razie wątpliwości co do przyczyny naszych dolegliwości może także skierować nas na dodatkowe badania, najczęściej pobranie krwi.
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
Psycholog nie jest lekarzem, więc nie ma uprawnień, aby zrobić cokolwiek z wyżej wymienionych rzeczy. Poświęci nam jednak znacznie więcej czasu i będzie chciał się jak najwięcej o nas dowiedzieć. Zada także pytania, które nakierują nas na poznawanie siebie. Może także zlecić nam zadania do wykonania poza gabinetem, które mają pomóc w naszym problemach. Czy to psychiatra czy psycholog Warszawa i innych dużych miastach wybór gabinetów jest bardzo duży i każdy może znaleźć coś dla siebie.