Większość społeczeństwa, od ekspertów analityki finansowej i polityków po zwykłych robotników fabrycznych wie, że obecny system emerytalny jest zawodny i nie zapewni godnej przyszłości. Oszczędzanie poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina bardziej rodzaj podatku płaconego państwu na utrzymanie obecnych emerytów niż oszczędzanie długoterminowe na emeryturę. Jak więc samemu zadbać o swoją przyszłość i jak samodzielnie ‚oszczędzać na emeryturę?
PPK wzorce i idea
Dwa lata temu jeden z polityków rządzącej w Polsce partii rzucił w przestrzeń publiczną pomysł powołania w naszym kraju Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wspomniana instytucja miałaby stać się drugim filarem oszczędności emerytalnych i zastąpić nieudane Otwarte Fundusze Emerytalne. W obecnym okresie staje się to faktem i omawiany system wchodzi w życie. Pracownicze Plany Kapitałowe są instytucją stworzoną na wzór podobnych istniejących i skutecznie działających organów emerytalnych w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia czy Nowa Zelandia. System oparty został na prywatnej własności pieniądza a wpłaty podzielone zostały na pracownika, pracodawcę i państwo.
Wpłaty – czyli jak działa PPK?
Podstawową zasadą funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych jest prywatna własność środków.
Polega to na tym, że pieniądze zgromadzone w PPK nie są tak jak w dawnych Otwartych Funduszach Emerytalnych własnością państwa, lecz prywatną własnością oszczędzającego, kontrolowaną jedynie przez mechanizmy państwowe. Pieniądze, które gromadzone są w omawianym systemie pochodzą nie z podatku, ale trzech źródeł. Pierwszym – głównym płatnikiem jest oczywiście osoba oszczędzająca na swoją emeryturę. Przyszły emeryt wpłaca około dwóch procent swojego wynagrodzenia brutto w podstawowej wersji lub cztery procent w wersji rozszerzonej. Drugim płatnikiem jest pracodawca, który wpłaca półtorej procent w wersji podstawowej lub w przypadku wyrażenia takiej chęci przez właściciela rachunku – dwóch i pół procent. Trzeci płatnik systemu – państwo dopłaca do każdego rachunku co roku dwieście czterdzieści złotych oraz sumę dwustu pięćdziesięciu złotych jako opłata powitalna.
Oszczędzanie długoterminowe na emeryturę
Jednakże warto wiedzieć jak samodzielnie oszczędzać na emeryturę bez udziału państwa i systemu emerytalnego. W Polsce wiele osób odkłada pieniądze na przyszłość w różne sposoby.
Jednym z nich jest prowadzenie lokaty bankowej. Wieloletnia lokata może przynieść spory procent – jednakże istnieje zagrożenie inflacją, która może pochłonąć część naszych ciężko wypracowanych oszczędności.
W związku z zagrożeniem inflacyjnym wiele osób wybiera oszczędzanie przez inwestowanie. Kupowane są najczęściej obligacje długoterminowe oraz nieruchomości. Co do obligacji dają one bezpieczną możliwość powiększenia oszczędności jednakże zazwyczaj dają niewielką dywidendę równą jednemu lub dwom procentom wartości inwestowanej sumy. Inwestowanie w nieruchomości jest mniej bezpieczne, ale daje możliwość większego zysku przy odpowiedniej ilości wysiłku i zaangażowania.