Objawy tocznia

Toczeń jest chorobą, która powoduje dreszcze na ciele każdej osoby, która o niej słyszy. Jest to wynikiem tego, że objawy tocznia są niejednoznaczne, ponadto jest to jedno z najzłośliwszych schorzeń, którego przyczyny nie są do końca znane. Jest to choroba autoimmunologiczna i ma bardzo gwałtowny przebieg, organizm zwalcza bowiem sam siebie, uszkadzając narządy takie jak serce, nerki, płuca, a nie leczony prowadzi do niewydolności wielu organów ludzkich.
Przyczyna choroby dotychczas nie została określona, podejrzewa się, że wynika ona z określonego zapisu w genach, który jest podatny na bodźce takie jak leki, infekcje, długie przebywanie na słońcu. Podejrzenia padły również na doustne tabletki antykoncepcyjne.

Objawy tocznia

Objawy toczniaObjawy tocznia mogą pojawić się u każdego, niezależnie od wieku i płci, choć statystycznie zachorowanie występuje częściej u kobiet, a ujawnia się zazwyczaj pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest rumień na policzku, mający kształt motyla, może wystąpić również rumień krążkowy, w postaci czerwonych, łuszczących się zmian skórnych zostawiających blizny. Objawy tocznia to również nadwrażliwość na światło, owrzodzenie jamy ustnej, zmiany w nerkach, w tym białkomocz, bóle reumatyczne, które często są mylone z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapalenie błon surowiczych, drgawki, psychozy i inne zaburzenia neuropsychiatryczne, anemie, zaburzenia hematologiczne i immunologiczne.

Jak wykryć tocznia?

Objawy tocznia to bardzo duża grupa przypadłości, co skutkuje tym, iż jego wykrycie jest bardzo trudne. Amerykańscy lekarze, aby dokonywać słusznej diagnozy, opracowali jedenaście kryteriów, których spełnienie czterech, pozwala stwierdzić, że pacjent choruje na toczeń. U większości pacjentów pojawiają się przede wszystkim zmiany w nerkach, zazwyczaj dochodzi do ich całkowitego uszkodzenia i nieodwracalnej niewydolności. Wraz z postępem choroby pojawiają się drgawki, wyniszczające anemie oraz stany lękowe. Choroba atakuje również układ oddechowy, powodując przewlekłe zapalenie płuc, a także opłucnej, zdarza się również, że obciążony układ nerwowy prowadzi do nieodwracalnego, częściowego upośledzenia umysłowego.

Leczenie tocznia jest trudne i cały czas trwają badania nad opracowaniem efektywnej terapii, ponieważ do tej pory nie udało się znaleźć sposoby na całkowite wyleczenie. Obecnie terapia skupia się na tym aby osłabić objawy tocznia i ulżyć chorym w cierpieniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here