Przegrzanie organizmu czyli hipertermia ma charakter przekroczenia normalnej temperatury ciała człowieka, ponadto organizm w wyniku długotrwałej kumulacji ciepła, traci zdolność do samoistnego chłodzenia się poprzez wydzielanie potu.

Czym jest hipertermia?

Objawy przegrzaniaHipertermii ulegają zazwyczaj osoby starsze i dzieci, których organizmy są najsłabsze i jest im najciężej regulować temperaturę i dlatego w ich przypadku istotne jest, aby jak najszybciej rozpoznać objawy przegrzania.
Najczęstszą przyczyną hipertermii jest wysoka temperatura otoczenia oraz nadmierne przebywanie na słońcu podczas upałów, które może prowadzić do udaru słonecznego. Warunki pogodowe nie są jedyną przyczyną przegrzania. Organizm bardzo często nie radzi sobie ze zbyt wysoką temperaturą podczas gorących kąpieli wodnych i parowych, a także w zakładach pracy, w których panują niekorzystne warunki termiczne i wilgotnościowe np. w pralniach, kuźniach, hutach.

Inną przyczyną jest intensywny wysiłek fizyczny zarówno podczas pracy jak i podczas uprawiania sportów, kiedy nie dochodzi do odpowiedniego nawodnienia organizmu. Do przegrzania dochodzi również w wyniku noszenia nieodpowiednich ubrań, zakładając bowiem, ciasną, nieprzewiewną odzież, w upalny dzień, uniemożliwiamy organizmowi odprowadzanie ciepła. Objawy przegrzania występują bardzo często u osób pod wpływem alkoholu, jednak są one zazwyczaj lekceważone i traktowane jako wynik upojenia. Hipertermia może być również wynikiem czynników wewnętrznych i wystąpić na skutek stosowania leków moczopędnych, odwadniających, rozszerzających naczynia itd., przyczyną mogą być również choroby takie jak cukrzyca, choroby serca, nadczynność tarczycy.

Objawy przegrzania

Objawy przegrzania to bardzo duża grupa dolegliwości, niestety w upalne dni są one często lekceważone i chorzy trafiają do szpitali w stanie całkowitego wyczerpania organizmu. Jednym z pierwszych objawów hipertermii, który powinien nas zaniepokoić jest uczucie gorąca na całym ciele, fale ciepła, suchość, gorąc oraz potliwość skóry.
Twarz zazwyczaj jest zaczerwieniona, pełna wypieków i popękanych naczynek. W przypadku zbyt długiego przebywania na słońcu mogą wystąpić również oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Objawy przegrzania to przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, osłabienie organizmu, zmęczenie, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia oddychania i widzenia, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, obrzęk stóp i kostek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here