Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

Mimo iż choroby skóry dłoni nie są przez ludzi zbyt dobrze znane, tworzą całkiem sporą grupę dolegliwości, które od czasu do czasu atakują tą cienką skórę występującą na dłoniach. Warto je omówić i dokładniej się z nimi zapoznać.

Drożdżyca

To choroba, którą wywołują grzyby, jakimi można się zarazić m.in. podczas korzystania z publicznych urządzeń sanitarnych. Drożdżaki atakują skórę dłoni, najczęściej obejmując miejsca występujące pomiędzy samymi palcami.

Drożdżyca ma dość charakterystyczne objawy – zarażony nią człowiek może zauważyć na swoich dłoniach pękającą i niemalże rozwarstwiającą się skórę. Leczy się ją poprzez stosowanie miejscowo nakładanych kremów.

Grzybica

To zdecydowanie najpowszechniejsza choroba skóry dłoni. Przyczyną jej powstania także może być użytkowanie urządzeń sanitarnych w miejscach publicznych bądź niewłaściwa higiena. Czasem też grzybica przenosi się z jednego miejsca na drugie i jeżeli pojawiła się już na stopach, zaczyna atakować dłonie.

Grzybica, która zaatakuje skórę dłoni, może bardzo szybko przenieść się na same paznokcie. Zaczynają one się wtedy drastycznie zmieniać, stają się bardzo grube i twarde, nadmiernie się rozdwajają, a ich kolor zbliżony jest do żółci bądź brązu. Grzybicę również można leczyć przy pomocy specjalistycznych maści.

Egzema

Jeśli chodzi o choroby skóry dłoni, egzema jest tą zdecydowanie najczęściej występującą – już co dziesiąta osoba na świecie może mieć z nią problem. To rodzaj zapalenia skóry dającego charakterystyczne objawy. Są nimi wypryski, najczęściej dość niewielkie, pojawiające się na różnych fragmentach dłoni.

Na zarażenie się egzemą najbardziej narażone są te osoby, które mają bezpośredni kontakt ze skórą innych ludzi. Chodzi tu przede wszystkim o pracowników firm sprzątających i cateringowych oraz fryzjerów czy kosmetyczki.

Różyca

Mimo iż ta choroba skóry kojarzona jest przede wszystkim ze zwierzętami, czasami może zaatakować samego człowieka. Narażone są na nią te osoby, które mają bezpośredni kontakt albo z chorymi już organizmami, albo z samym ich mięsem.

Różycę leczy się bardzo szybko przy pomocy odpowiednio dobranych antybiotyków. Zazwyczaj trwa ona maksymalnie kilka tygodni i nie jest chorobą nawracającą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here