kupno domu

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu. Takie marzenie oczywiście jest możliwe do spełnienia, jednak cała procedura nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Poza wszystkimi formalnościami powinniśmy być również czujni, ponieważ sprzedawcy domów, mogą okazać się nieuczciwi. Zachowując więc wszystkie środki ostrożności przedstawimy jak kupić dom w kilku prostych krokach. Jesteście ciekawi? 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/kupno-domu-krok-po-kroku-poradnik/ 

Słów kilka o zdolności kredytowej 

Kiedy myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup domu, pojawia się pierwsze pytanie dotyczące zdolności kredytowej. Jest to zdolność kredytową biorcy do spłaty wszystkich swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Bank sprawdza wówczas czy nasze dochody wystarczą nam na spłatę wszystkich potrzebnych zobowiązań. W momencie, kiedy Posiadamy taką zdolność bank bez problemu udzieli nam kredytu hipotetycznego. W innym przypadku uznanie takiego kredytu nie będzie możliwe. 

Ważne dokumenty od poprzedniego właściciela

Kiedy wybraliśmy konkretny dom przez który chcemy kupić, bardzo ważne jest to, abyśmy w tym momencie spisali umowę przedwstępną oraz zabrali od właściciela niezbędne dokumenty, w celu sprawdzenia domu od strony prawnej. Zanim jednak podpiszemy umowę przedwstępną powinniśmy poprosić właściciela o dokumenty związane z budową oraz oddaniem domu do użytku. Wśród takich dokumentów powinno znaleźć się pozwolenie na budowę, projekt architektoniczno-budowlany, przyłącze elektroniczne, gazowe, a także instalacje gazowe, elektryczne, grzewcze, kanalizacyjne, wodociągowe itp, mapa działki budowlanej, dziennik budowy, a także protokoły odbioru domu, wszystkich przyłączy oraz protokół odbioru kominiarskiego. 

Co więcej dobrze jest poprosić o dokumenty potwierdzające uregulowanie podatków od nieruchomości, spadków i darowizn, a także zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem dochodowym. Warto też poprosić o umowę i rachunki, na podstawie których do domu dostarczone są gaz, prąd oraz woda. Dobrze jest też ustalić ze sprzedającym które elementy wyposażenia domu zostają i wchodzą w cenę. Taką listę najlepiej jest dołączyć do wcześniej wspomnianej umowy. 

O czym powinniśmy pomyśleć wcześniej? 

Przed kupnem domu powinniśmy zaś do wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz sprawdzić czy dom nie ma problemów z prawem. Z takiej księgi dowiemy się mniej więcej kto jest właścicielem domu, czy Nieruchomość jest obciążona prawem osób trzecich lub czy nieruchomość jest zadłużona lub obciążona hipoteką. 

Zobacz też: http://www.miloha.pl/czym-jest-oplata-adiacencka-i-kogo-dotyczy/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here