koszulki muzyczne

Bycie fanem danego zespołu nie ogranicza się tylko do słuchania jego płyt. Często oznacza to również coś więcej. Kupowanie ich albumów (często nie tylko na płytach CD, ale też na kasetach magnetofonowych lub płytach winylowych) i różnych związanych z grupą gadżetów. Są one często bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze są oczywiście koszulki muzyczne. Ale zespoły często sprzedają też bluzy, kubki, plakaty, różne rodzaju czapki, a nawet…bieliznę.

Koszulki muzyczne popularnych zespołów

Niektóre zespoły wykazują się zresztą całkiem niezłym zmysłem marketingowym. Jeśli grupa dba o grafikę, jaka pojawia się na okładkach ich płyt czy na frontach jej koszulek, często może być to pomocne w promowaniu grupy. Przykładem tego jest chociażby grupa Iron Maiden, która na okładkach swoich płyt czy koszulek umieszcza zawsze te samą postać – wymyślonego demona. Zaprojektowany on został przez grafika grupy i ochrzczony przez jej członków, jako Eddie. Dzięki konsekwencji oraz fantastycznej, przykuwającej oko, nieco komiksowej grafice, okładki płyt, koszulki oraz wszystkie gadżety związane z grupą, są bardzo charakterystyczne. Na pewno pomogły w swoim czasie w zaistnieniu zespołu w świadomości wielu fanów muzyki metalowej czy rockowej.

Koszulki jako promocja zespołu

Koszulki zespołu mogą być zresztą świetnym narzędziem promocyjnym, szczególnie jeśli grupa, w której grasz ma charakterystyczne logo. Jeśli jesteś młodym muzykiem, koniecznie powinieneś zadbać o to, żeby mieć koszulki swojego zespołu i sprzedawać je na koncertach. Im więcej osób zakupi tego typu produkt, tym więcej osób zobaczy (na koszulce nabywcy) nazwę twojego zespołu. I więcej osób będzie zachęconych do tego, żeby zainteresować się twoją muzyką. Koszulki zespołów mają też dużą wartość dla osób, które je noszą. Pomagają w identyfikacji, nie tylko z jedną daną grupą, ale także całą subkulturą, związaną z muzyką, jaka wykonuje ta grupa (np. subkulturą punkową czy metalową). Wielu fanów danej grupy nie pozbywa się zresztą swoich koszulek wtedy kiedy nawet jego entuzjazm do zespołu się zmniejsza. Są one bowiem ciekawym wspomnieniem z dawnych czasów.

Wartość koszulek muzycznych

Warto też dodać, że starych koszulek muzycznych nie warto wyrzucać na śmieci z innego powodu. Stare koszulki muzyczne, które wyprodukowano np. dwadzieścia lat , mogą po upływie wielu lat okazać się cenne. Dany wzór koszulki może przez lata wyjść z produkcji i stać się niedostępny na rynku nowych produktów. Wtedy fani danej grupy będą zapewne poszukiwać swojego ulubionego wzoru na rynku wtórnym. Często będą gotowi wydać całkiem duże pieniądze na nabycie koszulki swojego ulubionego zespołu. To samo dotyczy zresztą innych przedmiotów związanych z grupami muzycznymi, otoczonymi swoistym kultem i posiadającymi dużą ilość oddanych fanów. Płyta w pierwszym wydaniu, czapka, plakat, kubek, a nawet zwykły, pognieciony bilet na koncert – za wszystko to po latach można czasem dostać niezłe pieniądze. Jak widać więc, muzyka jest nie tylko pasją, ale często, dzięki umiejętnemu inwestowaniu oraz wyczuciu rynku, może zbieraczom odpowiednich gadżetów, przynieść spore korzyści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here