jakie są objawy depresji

Coraz częściej mówi się o tym, jak poważną chorobą jest depresja i jak wiele osób w naszym społeczeństwie na nią cierpi. Spora część społeczeństwa, niestety nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, gdyż nie rozumieją tej choroby i dla nich osoby cierpiące na depresję, po prostu użalają się nad sobą, a powinny wziąć się w garść. To ostatnie stwierdzenie, to również problem, z jakim musi zmagać się człowiek chory na depresję, a tym cięższe jest to dla niego, kiedy pada z ust bliskiej osoby. Zatem może odpowiedzmy sobie na pytanie jakie są objawy depresji i jak pomóc osobie cierpiącej na tą chorobę?

Jakie są objawy depresji?

jakie są objawy depresjiOtóż zacznijmy od tego, że pierwszym objawem depresji, jest apatia, poczucie beznadziei i rezygnacja. Depresja powoduje, że osoba, która na nią zapada widzi wszystko w czarnych barwach, trudno jest jej dostrzec cokolwiek dobrego, a patrząc w przyszłość, zakłada tylko najgorsze scenariusze. Ponadto, pojawiają się trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, które dotąd nie stanowiły problemu, jak między innymi zwykłe wstanie rano z łóżka, umycie się, w przypadku kobiet również i pomalowanie. Depresja wyciąga z człowieka, który na nią cierpi niemal całą chęć do życia i najprostsze czynności życia codziennego, okazują się być niemal niemożliwe do wykonania. Ponadto objawem depresji, możemy być również bezsenność, lub nadmierna senność, a także spadek wagi w wyniku braku apetytu lub też przyrost wagi, spowodowany nadmiernym apetytem. Dodatkowo, osoby chore na depresję, mogą odczuwać ból fizyczny – głównie ból mięśni.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Jak zatem pomóc osobie chorej na depresję? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że depresja, która nie jest leczona, prowadzi do śmierci. Osoby, cierpiące na depresję w wyniku myśli samobójczych, po jakimś czasie są skłonne odebrać sobie życie, w związku z czym bezwzględnie, należy udać się do lekarza psychiatry, który po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, oceni czy jest to depresja, czy może chwilowy spadek formy. W przypadku depresji, z całą pewnością osoba na nią cierpiąca, otrzyma leki, które pomogą jej dojść do siebie, a kolejnym krokiem niewątpliwie będzie udanie się na terapię do psychologa. Pamiętać należy, że nawet jeżeli podczas stosowania leków, osoba chora zacznie czuć się dobrze, to pod żadnym pozorem nie może samodzielnie przerwać leczenia, ponieważ niedoleczona depresja, może nawrócić z jeszcze większą mocą i odbić się piętnem jeszcze mocniej.

Generalnie jednak chodzi o to, aby nie lekceważyć objawów depresyjnych u naszych najbliższych. Jeśli nie utrzymają od nas wsparcia i pomocy, choroba będzie się stale rozwijać doprowadzając do naprawdę krytycznego stanu. Objawy depresji łatwo jest zrzucić na karb charakteru, czy też na zwykłe widzimisię osoby, która można być jednak przecież bardzo poważnie chora. Niestety często jej objawy są lekceważone. Taka postawa jest oczywiście karygodna i naraża naszą bliską chorą osobę na poważne konsekwencje.

Depresja jako choroba

Trudno jednoznacznie stwierdzić, od kiedy depresja uważana jest za chorobę. Warto jednak wiedzieć, że zaburzeń mogących wskazywać na chorobę depresyjną absolutnie nie wolno lekceważyć. Choroba ta może mieć różny charakter. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje depresji – biologiczną i psychologiczna. Różnią się między sobą przede wszystkim charakterem czynnika, który odpowiada za wywołanie choroby. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z chorobą, która pojawia się w wyniku zaburzeń na poziomie neurologicznym. W drugim przypadku czynnikiem odpowiedzialnym za wywołanie choroby może być choćby jakieś silnie stresujące wydarzenie w życiu. Naturalnie oba rodzaje depresji wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii leczenia. Warto jednak zauważyć, że niektóre zaburzenia depresyjne mogą mieć charakter mieszany. Czyli mogą wynikach zarówno z przyczyn wewnętrznych, jak i psychologicznych. Przykładem tego typu zaburzenia może być choćby depresja poporodowa.

Jak leczyć depresję?

jakie są objawy depresjiPo odpowiednim rozpoznaniu rodzaju choroba, lekarz powinien wdrożyć właściwe dla danego schorzenia metody leczenia. Jakie formy leczenia spotyka się w przypadku zaburzeń o charakterze depresyjnym? Przede wszystkim najpowszechniej stosuje się leczenie farmakologiczne o różnych stopniu nasilenia w zależności od postępów choroby. Stosuje się wówczas różnego rodzaju antydepresanty. Obecnie są to leki w pełni bezpiecznie, które wywołują uzależnienia. Jednak leczenie lekami nie zawsze odnosi skutki. Poza tym stosuje się je raczej w przypadku depresji o podłożu biologicznym. W przypadku depresji o podłożu psychologicznym popularną metodą leczenia są choćby elektrowstrząsy. Wydaje się, że to jest metoda dość radykalna, jednak w lecznictwie występuje dość powszechnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here