znamiona

Co to jest znamię?

Jest to nic innego jak znane każdemu pieprzyki o różnej wielkości i strukturze. Znamienia powstają na skutek zmian w melanocytach, czyli komórkach znajdujących się między innymi w naskórku oraz produkujących melanine, czyli barwnik, który bierze udział między innymi w ochronie organizmu przed promieniami UV (ultrafioletowe).

Jakie są rodzaje znamion?

Człowiek na swojej przeciętnie posiada od 10 do 40 znamion. Każde z nich różni się od siebie wielkością bądź nasileniem koloru. Najpowszechniejszy rodzaj znamion to znamiona barwnikowe, pojawiają się najczęściej we wczesnej fazie dzieciństwa. Ze względu na różnorodność znamion dzielimy je na:

– Znamię typu siateczkowatego
– Znamię typu globularnego
– Znamię typu wybuchu gwiazdy
– Homogenne znamię błękitne
– Znamiona o szczególności lokalizacji
– Znamiona o charakterystycznych cechach
– niesklasyfikowane proliferacje melanocytowe

Znamiona najczęściej dzielą się na dwa rodzaje:

– wrodzone
– nabyte

Pieprzyki wrodzone, jak sama nazwa wskazuje, są z nami od urodzenia i do trzeciego roku życia oraz w okresie dojrzewania są w stanie się powiększyć. Znamiona na skórze mogą znaleźć się wszędzie, lecz najczęstszym miejscem, gdzie one się tworzą do tułów. Znamiona wrodzone są bardziej podatne na zezłośliwienie, czyli są wstanie przerodzić się w nowotwór, dlatego powinno się regularnie poddawać badaniu dermatoskopowemu.

Ze względu na ich wielkość, wyróżniamy:

– znamię małe (do 3 cm.)
– znamię duże (powyżej 3 cm.)
– znamię olbrzymie (powyżej 20 cm.)

Znamiona duże (powyżej 3 cm.) są najczęstszym obiektem pojawienia się nowotworu (czerniaka).

Kolejnym znamieniem jest Znamię Spitz

Znamię te pojawia się najczęściej u dzieci w postaci małej grudki, która zazwyczaj nie przekracza średnicy 10 milimetrów. Znaczna większość tych znamion pojawia się na twarzy dziecka. Typowe znamię Spitza jest w stanie przybrać różnorakie ubarwienie począwszy od cielistego i różowego, a skończywszy na zupełnie czarnym odcieniem. Jedną z głównych cech tego znamienia jest to, iż rosną one bardzo szybko i gdy osiągną maksymalną wielkość, przestają dalej się powiększać.

Znamię Suttona cechuje się oryginalną budową, łatwą do zidentyfikowania. Odbarwienie lekko brązowawe jest otoczone białą obwódką. Duża ilość tych znamion prowadzi do zwiększonego ryzyka bielactwa bądź innych schorzeń autoimmunologicznych. Niektóre z nich, szczególne u dorosłego człowieka, powinny być kontrolowane, gdyż może być to zwiastun rozwijającego się czerniaka.

Szczególne znamię Beckera cechuje się tym, że występuje głównie u mężczyzn, przypuszczając, że ma to związek z podłożem hormonalnym (androgenowym). Znamię te objawia się szybkim jego wzrostem oraz wypukleniem. W pobliżu niego mogą znaleźć się zmiany trądzikowe. Na szczęście bardzo rzadko przechodzi w nowotwór.

Znamię błękitne jest niebezpiecznym znamieniem, które bez odpowiedniej profilaktyki leczenia, może przejawić się w czerniaka złośliwego. Najczęściej pojawia się u dzieci. Zaleca się niezwłoczne badanie histopatologiczne oraz wycięcie chirurgiczne w przypadku ognisk o średnicy większej niż 10 mm.

Jeśli dany temat zainteresował cię i chciałbyś zgłębić wiedzę na temat znamion, zapraszam na stronę internetową wrosinski.pl, gdzie możesz znaleźć cenne uwagi co do profilaktyki oraz higieny znamienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here