ciąża
fot. pixabay.com

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, kiedy szczególnie ważne jest dbanie o prawidłowe odżywianie. Jest ono istotne, ponieważ zależy od niego zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Na co zwrócić uwagę przy układaniu codziennego menu? Jakie szczególne potrzeby żywieniowe ma organizm kobiety w tym szczególnym czasie.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/dieta-w-ciazy-jak-sie-odzywiac/

Witaminy i minerały

Tak, jak w przypadku każdej diety kluczowe znaczenie ma pokrycie codziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, ponieważ to one regulują prace całego organizmu i odpowiadają za najważniejsze procesy, jakie zachodzą w naszym ciele. W czasie ciąży dzienne zapotrzebowanie na nie wzrasta, ponieważ trzeba je dostarczyć dla dwóch organizmów, w tym jednego dynamicznie się rozwijającego. Zbyt mała ich ilość w codziennej diecie spowoduje niedobory u matki, które często niosą ze sobą długofalowe skutki. Aby tego uniknąć rekomenduje się zażywanie gotowych preparatów witaminowych dedykowanych kobietom w ciąży., Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to konieczność. To dobre rozwiązanie szczególnie zimą, gdy mamy ograniczony dostęp do owoców i warzyw, jednak w ciągu roku prawidłowo zbilansowana dieta w zupełności pokryje to większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

Błonnik

Błonnik to niezwykle ważny dla naszego organizmu składnik, który występuje jedynie w roślinach, a więc również z tego względu warto spożywać codziennie sporą ich dawkę. W czasie ciąży błonnik okazuje się jeszcze bardziej potrzebny. Kobiety w tym okresie bardzo często cierpią na poważne zaparcia, które są bezpośrednią przyczyną bolesnych hemoroidów. Błonnik pozwala skutecznie im przeciwdziałać. Oczyszcza jelita z resztek pokarmowych, usprawnia metabolizm.

Poza tymi dwoma  najważniejszymi kwestiami, warto w codziennej diecie zastosować również poniższe zasady:

  1. Unikaj cukru – ma szkodliwe działanie nie tylko na twój organizm, ale przede wszystkim na organizm dziecka.
  2. Dostarczaj organizmowi codzienną dawkę białka, jeśli nie masz uczulenia, regularnie sięgaj po nabiał.
  3. Unikaj: surowego mięsa, jedzenia typu fast food i gotowych półproduktów.

Przeczytaj też: http://www.miloha.pl/kawa-a-ciaza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here