Dieta dla aktywnych fizycznie – o czym trzeba pamiętać?

Osoby aktywne fizyczne mają większe zapotrzebowanie na energię, białko, witaminy i sole mineralne. Zbilansowany jadłospis poprawia zdolności wysiłkowe, czyli optymalizuje efekty treningu. Aby dieta była wartościowa dla organizmu powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. O czym jeszcze warto pamiętać?

Węglowodany źródłem energii dla mięśni

Osoby aktywne fizycznie powinny dziennie przyjmować około 10 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Produktami, które są dobrą bazą do konstruowania posiłków bogatych w węglowodany to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, ryż, pieczywo i ziemniaki. Nie można zapominać o owsiance, która w połączeniu z jogurtem i owocami stanowi doskonałe wartościowe śniadanie.

Węglowodany warto spożywać na około 2-3 godziny przed treningiem. Zgromadzone zapasy energii zostaną wówczas wykorzystane podczas wykonywanych ćwiczeń. Posiłek powinien być przede wszystkim lekkostrawny i charakteryzować się niskim lub średnim IG. Do makaronu lub kaszy warto dodać dużą ilość warzyw i chude mięso. Dobrym źródłem energii są również nienasycone kwasy tłuszczowe, pochodzące głównie z olejów roślinnych, orzechów, pestek, awokado czy tłustych ryb morskich. Około 20-30% przyjmowanych kalorii powinna pochodzić z tłuszczu.

Białko na regenerację mięśni

Białka stanowią niezwykle ważny składnik w diecie sportowca. Ich rolą jest odbudowa tkanek uszkodzonych podczas treningu. Białko powinno pochodzić przede wszystkim z chudych i tłustych ryb, chudego mięsa, jajek, produktów mlecznych, nasion roślin strączkowych i orzechów. Idealny posiłek potreningowy będzie złożony z białek i węglowodanów. Około 10-15% kalorii dziennie powinna pochodzić z produktów białkowych. Jeżeli nie umiemy lub nie lubimy liczyć kalorii warto zdecydować się na catering dietetyczny. Warszawa ma do zaoferowania dietę pudełkową przygotowaną przez wykwalifikowanych dietetyków, którzy odpowiednio zbilansują dietę.

Nawadnianie i regularne posiłki

Osoby aktywnie trenujące potrzebują znacznie więcej płynów niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Straty należy uzupełniać wodą lub napojami izotonicznymi o odpowiednim składzie. Równie ważna jest regularność spożywania posiłków (5-6 w ciągu dnia). Zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne aktywnych osób generuje konieczność spożywania większej ilości pokarmu. 2,5-3 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami pomogą uniknąć obciążania przewodu pokarmowego.

Dieta do domu (Warszawa) to doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych. Więcej na ten temat znajduje się na stronie: https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-warszawa

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here