pieniądze

Bardzo często zastanowimy się co wybrać – zadatek czy zaliczkę. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielka różnica jest między tymi dwoma pojęciami.  W przypadku kupna samochodu czy mieszkania różnica jest kolosalna. Właśnie z takich względów nie należy stosować ich zamiennie. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zadatek-a-zaliczka/ 

Czym jest zadatek?

Zadatek jest formą zabezpieczenia umowy, który opisany jest w art. 394 KC. Jego założeniem jest ochrona obu stron spisujących umowę.

Według Kodeksu Cywilnego:

„Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej”.

Czym jest zaliczka?

Zaliczka jest to częściowa zapłata za realizację zawartą w umowie. Termin zaliczka pojawia się także w  Kodeksie Cywilnym, jednak nie ma podanej jego definicji.

Kiedy umowa sprzedaży nie mówi o zadatku, to każda wpłata częściowa  jest traktowana jako zaliczka, która podlega zwrotowi.

Na czym polega główna różnica między zadatkiem, a zaliczką?

Główną różnicę między zaliczką, a zadatkiem możemy dostrzec w przypadku, kiedy nie doszło do realizacji umowy. Zadatek nie jest zwracany. Kiedy umowa nie zostanie zrealizowana, nasz zadatek przepada. Jest to inaczej mówiąc „ubezpieczenie” od niezrealizowanej transakcji. Zaliczka z kolei podlega zwrotowi, kiedy nie dojedzie do zrealizowania umowy.

Zadatek, a zaliczka – kupno mieszkania lub samochodu 

Zadatek realizowany jest najczęściej w przypadku dużych transakcji takich jak np. kupno mieszkania czy samochodu.

Taki zadatek stanowi zabezpieczenie zarówno dla sprzedających i kupujących. Jest to zabezpieczenie w przypadku zmiany zdania przez drugą stronę w ostaniej chwili.

Zobacz też: http://www.miloha.pl/ponaglanie-co-w-przypadku-kiedy-urzednicy-zwlekaja/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here