Częste oddawanie moczu może być zarówno przyczyną niegroźnej infekcji jak i objawem poważnej choroby. Bardzo często towarzyszą mu także inne nieprzyjemne dolegliwości.
Przyczyny częstomoczu
Częstomocz może być objawem:
infekcji i stanów zapalnych układu moczowego, cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek, patologii i dysfunkcji pęcherza moczowego, chorób nowotworowych narządów układu moczowego, cukrzycy typu I i II, chorób neurologicznych, przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych, przerostu prostaty, ciąży.
Inne objawy
Częstomocz najczęściej występuje z objawami. Na przykład takich jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle pleców, osłabienie. Dość często zdarza się też krwiomocz i upławy z narządów rodnych. Jeśli jednak objawy te występują przez kilka dni to koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. On po przeprowadzeniu badań ustali przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię.
Nie bagatelizuj problemu!
Powikłania jakie wiążą się z częstomoczem zagrażają zdrowiu i życiu. Częste oddawanie moczu jest tylko objawem schorzenia, dlatego trzeba jak najszybciej postawić diagnozę. Niezdiagnozowane w porę choroby nerek i cukrzycy może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie.
Do najczęściej występujących powikłań należą:
częściowe lub całkowite uszkodzenie nerek, zakażenie krwi, zmiany o charakterze nowotworowym, śpiączka cukrzycowa, kwasica cukrzycowa, niepłodność.
Metody zapobiegania
Jeśli chodzi o infekcje układu moczowego to przede wszystkim musimy przestrzegać zasad higieny osobistej. Czyli na przykład : regularna zmiana bielizny, ostrożne korzystanie z toalety publicznej. Najlepszym naturalnym lekarstwem na infekcje układu moczowego jest żurawina.
Powinniśmy też używać delikatnych kosmetyków do higieny intymnej.
Jeżeli przyczyną częstego oddawania moczu są choroby nerek czy cukrzyca to trzeba bezwarunkowo przestrzegać odpowiedniego leczenia. Diabetycy powinni regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi i odpowiednio go regulować.
Powinniśmy również zmienić swoją dotychczasową dietę, czyli odżywiać się zdrowo. Dodatkowo musimy ograniczyć ilość spożywanej kawy. Z naszego menu wyrzucamy słodkie napoje gazowane, słodycze, ciężkostrawne i pikantne dania. Najlepiej będzie również zwiększyć ilość ryb, chudego mięsa oraz warzyw i owoców.
Bardzo ważne są także badania profilaktyczne. W miarę możliwości wykonuj je regularnie.
Nie powinniśmy absolutnie bagatelizować problemów z częstym oddawaniem moczu tłumacząc się tym, że zbyt dużo wypiliśmy herbaty.
Do określenia przyczyny częstego oddawania moczu zazwyczaj wystarczy samo jego badanie. Jeśli jednak to badania nie są jednoznaczne to lekarz powinien skierować nas na dodatkowe na przykład USG układu moczowego lub inne badania urologiczne. Dlatego właśnie warto jest dbać o nasz układ moczowy zawczasu, zanim będzie potrzebne leczenie.