anemia

Anemia to choroba oznaczająca, że organizm nie ma wystarczającej ilości transportujących tlen czerwonych krwinek. Może to wynikać z ich przedwczesnego obumierania, albo nieprawidłowości w ich budowie. Aby rozpoznać przyczyny anemii trzeba przejść badania i uważnie obserwować swoje dolegliwości.

Objawy anemii a przyczyny

Anemia ma wiele różnych postaci, różnych przyczyn, które wymagają różnych metod leczenia. Jednak można wśród nich odrębnić trzy podstawowe grupy: anemia niedoborowa (np. z powodu niedoboru żelaza), anemia wtórna (w przebiegu chorób nerek, wątroby, nowotworów) oraz anemia związana z zaburzeniami funkcji szpiku.

Anemia – co to?

Anemia z niedoboru żelaza to najczęstsza postać tej choroby. Pacjenci, którymi są w przeważającej części kobiety, często narzekają na rozdwajające się, łamliwe paznokcie i zajady w kącikach ust. Niejednokrotnie po przebudzeniu na poduszce znajdują włosy, które w niedoborach żelaza mają tendencję do wypadania, łamliwości, rozdwajania się. Dla wielu osób te objawy są bardziej uciążliwe niż typowe dla anemii uczucie osłabienia. Witaminy i suplementy diety nie przynoszą pożądanych efektów. Wtedy zwykle, bezradni i wyczerpani pogarszającym się stanem zdrowia, kierują się do lekarza pierwszego kontaktu w poszukiwaniu pomocy.Anemia jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych (erytrocytów), wskaźnika hematokrytowego poniżej wartości prawidłowych. Najczęstszą postacią niedokrwistości jest niedokrwistość niedoborowa związana z deficytem żelaza.

przyczyny anemii mogą być rózne

Objawy anemii a leczenie

•Najpierw zajmij się swoją dietą: niedobory to najczęstsze przyczyny anemii. Niedobór składników takich jak żelazo, kwas foliowy, czy witamina B12 może spowodować anemię. Lekarz wybierze odpowiednią formę ich podania – będą to suplementy w formie tabletek lub zastrzyków.
•Zbadaj krew. Anemia powodująca intensywny spadek poziomu czerwonych krwinek lub erytrocytów jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z intensywnym leczeniem. Długotrwały stan obniżenia ilości komórek we krwi może prowadzić do wielu chorób.
•Nie zapominaj, że przyczyny anemii mogą leżeć także w utracie krwi – np. po wypadku lub podczas operacji. U kobiet z obfitą miesiączką także zdarza się anemia związana z utratą krwi, szczególnie jeśli nie dostarczają organizmowi w diecie wystarczających ilości utraconego żelaza.
Anemia może też być wrodzona i związana z defektem czerwonych krwinek. Czerwone krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt i ginąć zbyt szybko by wyprodukować wystarczającą ilość tlenu.
•Jeśli cztery powyższe kroki są już za tobą i nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny anemii – twój lekarz może zalecić dalsze badania. Anemia nie bierze się znikąd i zawsze trzeba mieć pewność co do jej źródła. Przyczyny anemii mogą być tak poważne jak uszkodzenie wątroby, choroby szpiku kostnego, a nawet rak.

Objawy anemii a diagnostyka

Anemia wymaga badań krwi, ale poza tym czasami konieczne są bardziej specjalistyczne badania:
•ocena nerek, śledziony i wątroby (USG),
•badanie szpiku kostnego.
Przy diagnozie anemii nie zapominaj o żadnym z objawów, nawet jeśli nie wydaje ci się ważny. Pomoże to stwierdzić, jaki masz rodzaj anemii i odpowiednio go leczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here