Rozwój gospodarki elektronicznej

Obecnie nikogo już nie dziwi możliwość pracy, wykonywania płatności czy robienia zakupów przez Internet. Rozwój gospodarki elektronicznej wciąż trwa, jednak taka forma została zapoczątkowana dawno temu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej historii handlu elektronicznego i gospodarki elektronicznej.

Sieć komputerowa jako początek handlu elektronicznego

Początki handlu elektronicznego sięgają lat 60. XX w. Wtedy właśnie wprowadzono sieci komputerowe, które umożliwiały przesyłanie środków pieniężnych między przedsiębiorstwami. Tradycyjny handel elektroniczny zaczął rozwijać się w latach 70. i 80. XX w. wraz z upowszechnieniem rozwiązań opartych na EDI (elektroniczna wymiana danych, ang. Electronic Data Interchange). Między firmami rozpoczęto przesyłanie dokumentów elektronicznych, takich jak faktury lub zamówienia.

Kolejnym krokiem w rozwoju handlu elektronicznego był rozwój Internetu, mający miejsce w połowie lat 90. To właśnie Internet stał się siłą napędową e-commerce. Prekursorami komercyjnego wykorzystania sieci Internet były firmy Federal Express oraz Dell Computers. Dzięki powszechności oraz małym kosztom rozwiązania stały się one dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Na początku Internet stanowił jedynie miejsce przedstawiania ofert i materiałów informacyjnych. Możliwość składania zamówień tą drogą należała jeszcze do rzadkości. Jednak przedsiębiorstwa zaczęły szybko dostrzegać zalety nowego medium i sukcesywnie rozwijały swoją ofertę internetową. W 1995 r. właściciele najpopularniejszych serwisów internetowych zaczęli pobierać pierwsze opłaty za zamieszczanie banerów. Portal internetowy Yahoo wyemitował akcje i trafił na giełdę. W tym samym roku Jeff Bezos założył księgarnię internetową Amazon, uruchomiono także eBay.com, czyli jeden z najpopularniejszych systemów aukcji internetowych. Ze względu na wiele zmian dokonanych w tym czasie rok  1995 można uznać za oficjalne narodziny e-commerce. A to jeszcze nie koniec…

Wirtualny bank

W 1995 r. zaczęły też powstawać pierwsze wirtualne banki. Jednym z pierwszych internetowych banków oferujących pełen zestaw usług oraz dostęp do konta przez 24 godziny na dobę był Security First Network. W tym samym roku opublikowano raport dotyczący powstania Światowej Infrastruktury Informacyjnej — GII (ang. Global Information Infrastructure), zatytułowany Agenda for cooperation, a w 1997 r. ukazał się raport A framework for global Electronic Commerce (Struktura światowej gospodarki elektronicznej).  Artykuł powstał we współpracy z portalem https://okochat.pl/

Kolejnym ważnym wydarzeniem mającym wpływ na rozwój gospodarki elektronicznej było przedłużenie przez amerykańskich senatorów moratorium na opodatkowanie handlu internetowego. Moratorium na podatki od transakcji zawieranych w Internecie wprowadzono w USA w 1998 r. Jego głównym celem było umożliwienie rozwoju firmom internetowym. Oczywiście przyniosło to zamierzone efekty, a gospodarka internetowa wciąż się rozwija.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here