Każda z ciężarnych nie może doczekać się chwili, gdy weźmie swoje nowonarodzone maleństwo w ramiona.
Cały stres związany z ciążą, jej przebiegiem i porodem będzie można puścić w niepamięć i zająć się celebrowaniem szczęśliwych chwil, w gronie powiększonej już rodziny.
Co jednak zrobić w przypadku, gdy nasze maleństwo nie śpieszy się z przyjściem na świat?
Wielu lekarzy położników, przyznaje że już dwa tygodnie po upływie terminu porodu, zaczyna wzrastać niebezpieczeństwo dla mamy, oraz dziecka.

Poród indukowany

Poród indukowanyDziecko wraz z kolejnymi tygodniami nabiera większej masy, przez co trudniej może być urodzić je naturalnie, poza tym łożysko w końcowej fazie ciąży zaczyna się już starzeć i mniej efektywnie dostarcza do płodu niezbędne składniki odżywcze, co może skutkować bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, i życia dziecka. Gdy termin porodu mija, a nic nie wskazuje na to aby miał zacząć się naturalnie, często zachodzi potrzeba wywołania porodu, z reguły z tymi procedurami czeka się do ukończenia 41 tygodnia ciąży. Poród indukowany, często budzi przerażenie wśród ciężarnych, krążą bowiem opinie, że jest on bardziej bolesny niż ten postępujący naturalnie. Kwestia bólu, jest sprawą indywidualną i nie jest powiedziane że poród wywoływany, będzie bardziej bolesny niż ten naturalny, choć fakt przeprowadzanych procedur, aby go wywołać może nie być przyjemny. Najpopularniejszą metodą wywoływania porodu jest podanie ciężarnej oksytocyny.

Zastosowanie oksytocyny

Jest to syntetyczny hormon, który ma za zadanie wywołać skurcze macicy, a co za tym idzie rozpocząć poród. Poród wywoływany oksytocyną, często kończy się sukcesem i w ciągu kilku godzin, maluszek jest na świecie. Dość często w celu wywołania porodu, stosuje się metodę przebijania pęcherza płodowego, w momencie gdy wody płodowe zaczynają ubywać naturalną reakcją organizmu, powinno być rozpoczęcie porodu. Lekarze dość często indukując poród, zakładają do szyjki macicy ciężarnej specjalny balonik, który wypełniony solą fizjologiczną ma za zadanie wywołać rozwarcie szyjki macicy i rozpoczęcie porodu.

Warto aby ciężarne były świadome, że istnieją również naturalne metody wywołania porodu, przyszłe mamy mogą w warunkach domowych stosować stymulację sutków, dzięki czemu do organizmu kobiety naturalnie wydzieli się hormon odpowiedzialny za wywołanie skurczy macicy. Picie w kontrolowanych ilościach oleju rycynowego, oraz herbaty z liści malin, również może pomóc w naturalnym rozpoczęciu się porodu. W celu naturalnej indukcji porodu, warto również zadbać o zwiększoną ilość aktywności fizycznej. Energiczne spacery, ćwiczenia na piłce czy też wchodzenie po schodach, mogą skutecznie zachęcić naszego maluszka do przyjścia na świat, bez potrzeby indukowania porodu w warunkach szpitalnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here