alkoholik

Osobom dorosłym zazwyczaj zdarza się sięgać od czasu do czasu po napoje wysokoprocentowe. Nie ma w tym niczego złego ani dziwnego, dopóki do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często. A co wtedy się dzieje? Człowiek nawet nie zauważa, a stopniowo zaczyna wpadać w chorobę alkoholową. A jakie wyróżniamy fazy alkoholizmu? Ogólnie rzecz biorąc istnieją cztery takie podstawowe fazy. Już wystąpienie pierwszej z nich powinno być wyraźnym sygnałem do tego, by ograniczyć spożycie napojów wysokoprocentowych albo całkowicie z nich zrezygnować.

Fazę pierwszą nazywa się fazą wstępną lub prealkoholową. Bywa i tak, że trwa ona całymi latami, a jej objawy nie są w ogóle dostrzegalne ani dla chorego, ani dla jego bliskich. Przywykliśmy do obrazu osoby dorosłej spożywającej wieczorem lampkę wina czy odprężającej się przy szklance piwa. A w fazie pierwszej chory – przynajmniej jak na razie – może sięgać po alkohol wyłącznie okazjonalnie. Charakterystyczne jest jednak jego podeście do picia. Alkohol staje się bowiem tutaj sposobem na odreagowywanie złych emocji, poprawę nastroju czy dodanie sobie pewności podczas spotkań towarzyskich.

Wszystkie fazy rozwoju choroby alkoholowej mają swoje charakterystyczne objawy. W przypadku tej drugiej – ostrzegawczej – najbardziej charakterystycznym objawem będzie tzw. urwany film. Uzależniony dalej może spożywać alkohol w takich samych ilościach jak dawniej, ale coraz częściej zdarza mu się doznawać luki pamięciowej, czyli nie pamiętać wydarzeń, które wystąpiły w momencie picia. W tej fazie dochodzi też często do picia potajemnego. Uzależniony zaczyna sięgać po alkohol w samotności, kryjąc się z nim i spożywając go bez żadnej specjalnej okazji czy konkretnego powodu.

Trzecia faza to faza krytyczna, czyli moment, w którym alkoholi nie ma już kontroli nad spożywaniem alkoholu. Może obiecywać sobie i bliskim różne rzeczy, ale i tak nigdy nie dotrzymuje obietnic. Alkohol staje się najważniejszy. Ta faza potrafi utrzymywać się bardzo długo, ale z czasem przeradza się ona w fazę przewlekłą, czyli tę najbardziej zaawansowaną, w której alkoholi nie ma już żadnych wyrzutów sumienia i pije tak często oraz tak dużo, ile tylko chce.

Każdy powinien mieć przynajmniej minimalną wiedzę na temat tych czterech podstawowych faz alkoholizmu. Wielu osobom pomoże to uchronić się przed wpadnięciem w uzależnienie. Wiedząc, jak rozwija się uzależnienie od alkoholu, łatwo można dostrzec jego pierwsze symptomy. Jest to ten moment, w których warto by było zgłosić się na terapię.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here