Wielu przyszłych rodziców, stara się przygotować do tej najważniejszej roli w swoim życiu najlepiej jak potrafi. Czytają wartościową literaturę, oraz czerpią wiedzę od znajomych, oraz rodziny na temat pierwszych chwil rodzicielstwa. Wiele par przyznaje, że bardzo stresującym dla nich aspektem rodzicielstwa, jest pojawiający się płacz noworodka.
Płacz noworodka
Obawiają się, że nie będą potrafili go ukoić, albo rozpoznać jego przyczyny. Każdy z młodych rodziców powinien wiedzieć, że płacz nowonarodzonego dziecka, z reguły nie oznacza nic złego. Maluszki przychodzące na świat, muszą się przystosować do nowej sytuacji. Często są przerażone ilością nowych dźwięków, zmiany temperatury oraz braku poczucia otoczenia, z którym miały kontakt do tej pory. Noworodek, przez kilka miesięcy był delikatnie kołysany w łonie mamy, miał stalą temperaturę wód płodowych, a do jego uszu docierały tylko delikatne dźwięki, dlatego po porodzie doznaje pewnego rodzaju szoku, i zanim przystosuje się do nowego środowiska, może często manifestować swoje lęki płaczem.
Płacz jako forma kontaktu noworodka z rodzicami
Dla malucha w okresie noworodkowym, jedyną formą kontaktu z rodzicami jest płacz.
Dlatego nie należy się bać tej formy komunikacji naszego brzdąca, tylko postarać się jak najlepiej wsłuchać w swojego maluszka, aby jak najprędzej rozpoznać i zaradzić przyczynie płaczu. Noworodki najczęściej płaczą z kilku podstawowych powodów, które łatwo jest rozpoznać w ciągu chwili. Gdy nasz maluszek zaczyna popłakiwać, sprawdźmy ile czasu minęło od ostatniego karmienia, być może przystawienie do piersi bądź podanie butelki z pokarmem, szybko rozwiąże problem. Mokra pieluszka jest dla noworodka również powodem do dyskomfortu, i będzie nam sygnalizował płaczem ten fakt.
Sprawdźmy więc czy nasz maluch ma suchą pieluszkę, jeśli nie zmieńmy ją natychmiast, a jeśli to ona była powodem niezadowolenia naszego malucha, jego płacz po chwili ucichnie.
Kolejną najczęściej spotykaną przyczyną płaczu dzieci, jest potrzeba poczucia bliskości.
Maluszek przyzwyczajony do przyjemnego kołysania w brzuszku mamy, nie może zrozumieć dlaczego nagle to przyjemne uczucie przestało trwać.
Jak poradzić sobie z płaczącym dzieckiem?
Jeśli więc maluszek płacze, weźmy go na ręce, przytulmy do serca i ponośmy przez chwilę.
Nie bójmy się rozpieścić maluszka, czy tez przyzwyczaić do noszenia na rękach, to jeden z najszkodliwszych mitów, krążących wśród naszego społeczeństwa. Jeśli wyeliminujemy główne powody płaczu noworodka, a mimo to nadal nasze dziecko płacze, sprawdźmy czy nie ma twardego brzuszka, gdyż powodem płaczu dziecka może być popularnie występująca kolka. Młodzi rodzice już po kilku tygodniach spędzonych z maluchem, będą w stanie idealnie rozpoznać, oraz ukoić przyczynę każdego płaczu noworodka.