paracetamol a karmienie piersią

Paracetamol jest stosowany w przypadku przeróżnych bólów, m.in:

  • gardła;
  • głowy;
  • zębów;
  • nerwobóli;
  • mięśni.

Paracetamol stosowany jest również podczas gorączki najczęściej w okresie przeziębień, gdyż rozszerza naczynia krwionośne w skórze, co umożliwia oddanie większej ilość ciepła.

Paracetamol a karmienie piersią

Paracetamol a karmienie piersiąParacetamol jest uważany za bezpieczny produkt, lecz podczas karmienia piersią należy skonsultować to z lekarzem. Badania dowodzą, iż paracetamol nie ma negatywnego wpływu ani na proces laktacji, ani na karmiące przez matkę dziecko. Lek ten zalecany jest jako pierwszy podczas gorączki oraz jako lek przeciwbólowy podczas całej ciąży.

Od lat kategoriami bezpieczeństwa leków podczas karmienia piersią są te opracowane przez Thomasa W. Hale’a. Dlatego paracetamol jest zaliczany do leków L1 to znaczy do najbezpieczniejszych. Inną klasyfikacją jest również ta opracowana przez Amerykańską Akademię Pediatrii (ang. American Academy of Pediatrics, AAP).Lek uznano za niezagrażający zdrowiu i życiu dziecka przystawionego do piersi matki.

Kiedy zażywać paracetamol?

Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi występuje po upływie około 10 – 60 minut od momentu jego zażycia. Według badań właśnie w tym okresie (10 – 60 minut od momentu zażycia) powinno się ograniczyć karmienie piersią. Zaleca się stosowanie paracetamolu od razu po nakarmieniu dziecka, wtedy lek osiągnie najwyższe stężenie we krwi matki i zdąży opaść przed kolejnym karmieniem. Matka powinna zażywać możliwie jak najmniej leku i w jak najkrótszym czasie. Standardowe leki dostępne w aptece bez recepty, znane jako OTC (z ang. over-the-counter drug), w zawierają 500 mg paracetamolu jednej tabletce. Powinno się go stosować w ilości do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 6 godziny).

Paracetamol został uznany za bezpieczny, lecz każde dziecko jest inne. Gdy ujrzymy u niego objawy typu:

  • zmiany w dotychczasowych zwyczajach i zachowaniu;
  • wysypka;
  • biegunka;
  • nadmierne ulewanie.

należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Badania donoszą, iż jeszcze ani razu nie odnotowano żadnego niekorzystnego wpływu na karmiące przez matkę dziecko. Ponadto środek ten charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa dla ciężarnych i daje mniej działań niepożądanych niż NLPZ, nie wykazuje działania teratogennego oraz toksycznego na płód i nie zwiększa ryzyka poronienia, porodu przedwczesnego oraz śmierci płodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here