gorączka u dzieci

Gorączka u małych dzieci zazwyczaj pojawia się szybko i od razu powoduje nerwowość u rodziców, którzy sugerują dolegliwość wirusową lub bakteryjną. Poza tym mały narzekający na zwiększoną temperaturę ciała zdecydowanie się męczy. Jednakże gorączka u dziecka nie zawsze jest oznaką poważnego niebezpieczeństwa, zwłaszcza cechuje dolegliwość lub przeziębienie. Z których także etiologii maluch może mieć temperaturę? Jak ją dobrze zidentyfikować u dzieci także w który sposób można wesprzeć malucha?

Rodzice niejednokrotnie nadużywają słowa „gorączka” i określają nim stan podniesionej ciepłoty ciała. Odpowiednia gorączka ciała u dzieci wynosi od 36 do 37 st. C. Stan podgorączkowy to temperatura w granicach ponad 37 do 38 st. C. O delikatnej temperaturze mówi się, jeśli termometr sugeruje 38 do 39 st. C. Duża gorączka jest gdy ciepłota ciała sięga ponad 39 st. C.

Etiologie temperatury u dziecka

•Choroby infekcyjne – jeśli dziecko jest na którąś z choroby infekcyjnych, gorączka stanowi typowy symptom postępujący. Choroby infekcyjne to ospa wietrzna, odra, różyczka, świnka.
• Dolegliwości – do najpopularniejszych chorób przynależą grypa, przeziębienie, zapalenie ucha wewnętrznego, zapalenie krtani, dolegliwość pęcherza moczowego, angina.
• Zapalenie opon mózgowych – kolejne objawy to: sztywność karku, mdłości, wstręt do światła, uciski głowy, kiepskie usposobienie.
• Poparzenia gorące i udary – pojawiają się zwłaszcza w okresie letnim, gorączka jest pewnym z ich objawów.

sposoby na gorączkę u dzieci

Sposoby mierzenia temperatury

Temperaturę można mieć w innych partiach ciała – pod pachą, na czole, w wykonanie, za uchem lub w ustach. Dostępne są termometry elektroniczne na podczerwień – efekt uzyskujemy już po kilku chwilach. Miejsce przyłożenia musi być jednak określone, kompatybilne z wytyczną. Hitem jest termometr w smoczku (receptory w silikonowej partii, wyświetlacz w tarczy). Najtrafniejszy wydaje się być pomiar wykonywany w odbytnicy. Końcówkę smarujemy wazeliną i precyzyjnie umieszczamy w odbyt. Od rezultacie odejmujemy 0,5 st. C. Prawo zrezygnowało z używania termometry rtęciowe. Temperatura przekraczająca 38 st. C potrzebuje dania leków je obniżających, zwłaszcza jeśli dziecko jest łatwe do nastąpienia drgawek gorączkowych. Ilość środku należy podać zgodnie z poleceniami, właśnie do wieku i wagi chorego. Forma czopków jest wygodniejsza. Dzieciom do 12. roku bycia nie można podawać aspiryny.

Opieka dziecka z dużą temperaturą

Wraz z wzrastaniem temperatury dziecko należy okryć. Następnie opatulanie już nie jest niezbędne, może chociażby doprowadzić do przegrzania. Odpowiedniejsze jest odpowiednie ubranie. Przepocone winien zmienić. Dziecko z temperaturą zwykle nie czuje głodu a nie wolno zmuszać go do jedzenia. Należy jednakże zadbać, by dużo pił (woda, rozcieńczone napoje, herbatki). Niemowlę karmione naturalnie musi być częściej, natomiast na czas przystawiane do piersi. Pokój, w jakim jest chory, musi być zwilżony i dotleniony. Wysoką temperaturę można obniżać letnimi okładami.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here