Objawy przepukliny pachwinowej

Jeśli masz albo uważasz, że możesz mieć przepuklinę, nie jesteś sam. Przepukliny pachwinowe, najczęściej występujące, stanowią 2/3 wszystkich przypadków przepuklin. Około 90% z nich dotyka mężczyzn. Dlaczego więc tylko 20% z nich leczy swoje przepukliny? Prawdopodobnie dlatego, że nie wiedzą o współczesnych metodach leczenia.

Objawy przepukliny pachwinowej

Myślisz, że możesz mieć przepuklinę? Podczas, gdy niektóre przepukliny nie dają żadnych objawów (i są odkrywane podczas rutynowego wysiłku fizycznego), objawy przepukliny pachwinowej mogą przedstawiać się następująco:

Co możesz poczuć:

nudności, uczucie osłabienia, ciężkości, mrowienia lub pieczenia w twoim brzuchu, pachwinie lub mosznie. Stan ten może się pogorszyć, gdy stoisz przez dłuższy czas lub napinasz mięśnie brzucha, na przykład podczas kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, uprawiania sportu. W trakcie odpoczynku możesz zauważyć lekką poprawę.

Co możesz zobaczyć:

miękkie wybrzuszenie w okolicy pachwiny lub moszny, które możesz wepchnąć z powrotem, lub które zmniejsza się lub znika, gdy się położysz. Wybrzuszenie może się nasilać w ciągu dnia lub podczas kaszlu, zginania, podnoszenia lub obciążania.

Co możesz zauważyć:

nagły, ostry ból w okolicy pachwiny lub uczucie, że coś „rozdarło się”. Nawet jeśli nie masz innych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Co to jest przepuklina?

Co to jest przepuklina?Jeśli zauważyłeś nagły ból w pachwinie lub uczucie, jakby coś się rozdarło, możesz mieć rację. Przepuklina jest osłabieniem lub łzą w ściance mięśnia brzucha, która normalnie utrzymuje wewnętrzną wyściółkę brzucha i narządy wewnętrzne w ich pierwotnym miejscu. Słabość lub rozdarcie pozwala na wystawanie wewnętrznej wyściółki i tworzenie torebki. Wybrzuszenie, które możesz zobaczyć, to zwykle pętla jelit wystająca przez łzy mięśnia. W przeciwieństwie do popularnego mitu (o podnoszeniu ciężkich przedmiotów), nie przyczyniłeś się do powstania swojej przepukliny. Większość ludzi rodzi się ze słabością mięśnia lub otworem, który nie zamyka się przed urodzeniem.

Przepuklina nie zniknie sama i prawie zawsze twój stan się pogorszy, im dłużej ją będziesz ignorował. To, co zaczęło się od uczucia rozpierania lub dyskomfortu, może zmienić się w ból. Ból może nie występować tylko w okolicy przepukliny; może promieniować do biodra, pleców, nóg – nawet do genitaliów. W miarę jak twoja przepuklina pogarsza się, wiele aspektów twojego życia będzie coraz gorsze. Nawet jeśli nie jest to bolesne (jeszcze), odczucie i nacisk mogą spowodować, że zaczniesz unikniesz pewnych czynności. Twoja praca, rodzina, weekendy, a nawet życie seksualne mogą na tym ucierpieć.

Jedynym sposobem na wyleczenie przepukliny jest operacja. Dobre wieści? Techniki chirurgiczne przeszły długą drogę od czasu operacji przepukliny twojego dziadka. Nowe metody leczenia mogą zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć powrót do zdrowia, szybciej niż do tej pory sądziłeś.

Rodzaje przepuklin

Przepuklina pachwinowa jest rodzajem przepukliny zewnętrznej. Oprócz niej istnieje także mnóstwo innych przepuklin wewnętrznych oraz zewnętrznych. Postaramy się krótko każdą scharakteryzować.

Przepuklina brzuszna

wypadnięcie dyskuOgromną większość przepuklin brzusznych, jak już wcześniej wspomnieliśmy, stanowią przepukliny pachwinowe. Dzieli się ona na przepukliny proste i skośne. Postacią przepukliny prostej jest tzw. przepuklina udowa. Występuje ona wtedy, gdy tkanka tłuszczowa przemieszcza się poprzez kanał udowy. Przepuklina skośna to przepuklina mosznowa i wargowa, czyli jej żeński odpowiednik. Przepuklina pępkowa to przepuklina która jest wadą anatomiczną występującą u dzieci i rzadziej u kobiet w ciąży. W okresie gojenia się ran pooperacyjnych może wystąpić także tzw. przepuklina pooperacyjna. Jej najczęstszą przyczyna są błędy w sztuce chirurgicznej. Oprócz tego wyróżniamy także przepukliny kulszową i kroczową. Innym rodzajem jest przepuklina pępowinowa, która występuje u płodów. Jest to skutek poważnych wad genetycznych. Przepuklina taka jest bardzo groźna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przepuklina kręgosłupa objawiająca się przede wszystkim silnym bólem w obrębie kręgosłupa. Zwykle znana jest jako „wypadnięcie dysku”.

Przepukliny wewnętrzne

Oprócz przepuklin zewnętrznych rozróżniamy także przepukliny wewnętrzne. Najczęściej jest to przepuklina przeponowa. Gdy dojdzie do uszkodzenia przepony to narządy wewnętrzne człowieka umiejscowione w jamie brzusznej mogą się przemieszczać w rejony klatki piersiowej. Jest to bardzo niebezpieczna dla zdrowia sytuacja. Najczęściej dochodzi do niej w okolicy przełyku. Sytuacja taka może doprowadzić do przemieszczenia się na przykład żołądka w okolice klatki piersiowej.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here