Objawy braku żelaza

Suplementy diety, witamy, leki to jedna z najczęściej reklamowanych produktów, szczególnie w telewizji. W okresie jesienno-zimowym nasila się to jeszcze bardziej, dlatego że jest okres sprzyjający przeziębieniu i grypie.

Objawy braku żelaza

Objawy braku żelazaGdyby dokładnie słuchać wszystkich reklam, okazałoby się, że dobrze by było brać codziennie garść różnych suplementów. Często reklamowany jest magnez. Na jego brak mają wskazywać częste skurcze, stres lub tego podobne rzeczy. Faktycznie duża część społeczeństwa ma problem z niedoborem magnezu, tak samo jak i z innymi minerałami. Z czego to może wynikać? Złego trybu życia, złej diety, genów? Z pewnością każdego po trochu. Jednak nie wolno dać się zwariować. Na tyle na ile to możliwe i bezpieczne należy dostarczać organizmowi brakujących witamin w pożywieniu.

Przyda się tutaj wiedza, jakie produkty zawierają najwięcej potrzebnych witamin i jakie sygnały wysyła organizm, chcąc poinformować czego brakuje. Objawy braku żelaza, organizm będzie chciał zasygnalizować poprzez zmęczenie, bladość skóry, częste tworzenie się siniaków. Niedoboru tej witaminy nie wolno lekceważyć bo łatwo wtedy o anemię. Żelaza należy szukać w pożywieniu takim jak tofu, soja, fasola biała, soczewica czerwona czy ciecierzyca. Oczywiście jest ich o wiele więcej, ale te produkty mają największą zawartość żelaza. Warto zaznaczyć, że witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza.

W jakich produktach znajdziemy magnez?

Jak jest z wcześniej wspomnianym magnezem? Gdzie go można znaleźć? W bardzo przyjemnych produktach takich jak czekolada, kakao, jogurty naturalne czy sery.
Idąc dalej innymi, często brakującymi pierwiastkami i witaminami są wapń, witamina D, potas, witamina B12 lub witamina C.

Można by zauważyć, że chcąc uzupełniać wszystkie niedobory może okazać się, że tak na prawdę trzeba jeść wszystko. Jeden produkt zawiera witaminę D, z kolei inny wapń a jeszcze inny potas. Więc skąd te niedobory? Zazwyczaj spowodowane są jakością pożywienia. Najlepiej jest spożywać produkty sezonowe, dlaczego? Bo są wtedy najbardziej „wiarygodne” – czyli najmniej napompowane różnymi nawozami i nie hodowane w całkowicie sztucznych warunkach. Idealnym przykładem są truskawki, które można już nabywać niemalże przez cały rok. Te truskawki poza sezonem w porównaniu do tych sezonowych smakują zwyczajnie jak karton. Innym przykładem związku z jakością produkcji i tym samym jakością pożywienia mogą być ogórki szklarniowe. Te określone mianem „bio” w porównaniu do zwykłych już w samym zapachu robią ogromną różnicę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here