O cenach transferowych słów kilka

Termin cen transferowych służy do określania cen, według których dane przedsiębiorstwo wykonuje usługi, dostarcza towary bądź wartości niematerialne i prawne dla przedsiębiorstw powiązanych.

W krajowym prawie spotykamy się z cenami transferowymi w dwóch przypadkach: w przypadku przekroczenia limitów w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz w przypadku podmiotów ubiegających się o zawarcie porozumienia w sprawie cen transakcyjnych z administracją podatkową przed dokonaniem transakcji z podmiotem powiązanym.

Przepisy regulujące ceny trasnferowe

By zrozumieć, jak ważne są przepisy, które chronią tematykę cen transferowych, jak i ich cel oraz ewolucję, musimy spojrzeć na specyfikę handlu i rozwój międzynarodowych przedsiębiorstw. Ich rosnący zasięg działania przyczynia się do coraz bardziej rozbudowanej struktury międzynarodowej. Wzrasta także stopień skomplikowania transakcji, jakie zawierane są wewnątrz grup powiązanych przedsiębiorstw.

Transakcje wewnątrzgrupowe stanowią obecnie około 50% światowego handlu – to niebywale dużo. Wielonarodowe przedsiębiorstwa nie są w stanie uciec od planowania cen transferowych. Wiążą się one z wieloma wewnętrznymi procesami, gromadzeniem i analizowaniem dokumentacji.

Ceny transferowe i porozumienia

Przepisy o porozumieniach cenowych przyczyniają się do osiągania przez przedsiębiorców wewnątrzgrupowych wielu korzyści: wszystko za sprawą porozumieć cenowych. Przedsiębiorcy zyskują pewność co do wyborów, jakie stawiają i metody ustalania ceny transakcyjnej z punktu widzenia wolnego rynku.

Właśnie dzięki temu przedsiębiorcy różnych międzynarodowych firm mogą bezspornie konsultować się z administracją podatkową, ograniczając tym samym prawdopodobieństwo podwójnego opodatkowania.

Poziom cen transferowych

Aby dobrze ustalić poziom cen transferowych w planowanym podatku, musimy wziąć pod uwagę dużo informacji nie tylko z zakresu prawa podatkowego, lecz również celnego. Duże znaczenie mają także kursy walut jak i elementy ekonomiczne, które wpływają na poziom zysku z danej transakcji.

Nieważne, czy ceny transferowe są ustalane przez firmę, bądź poprzez porozumienie z podmiotami prywatnymi – wszystkie dane muszą cechować się wiarygodnością i muszą zostać uwzględnione w obliczeniach naszej dokumentacji, która spełnia inne, wysokie wymogi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here