Krwiomocz – przyczyny, objawy, leczenie

Hematuria, zwana powszechnie krwiomoczem, to stan chorobowy, polegający na zbyt dużej ilości erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu. Zauważenie u siebie takiego objawu sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś niedobrego i należy wykonać odpowiednie badania. Co może oznaczać krew w moczu? Jak przebiega leczenie?

Przyczyny i objawy krwiomoczu

O krwiomoczu możemy mówić wtedy, gdy liczba erytrocytów wynosi więcej niż 5 sztuk na mikrolitr. Często krew zauważalna jest gołym okiem, ponieważ wyraźnie wpływa na zmianę zabarwienia moczu. W takich wypadkach staje się on czerwony, różowy, bordowy lub wręcz brązowy. Jednak bywa i tak, że obecność krwi stwierdzana jest dopiero na podstawie badań laboratoryjnych, ponieważ mocz pozostaje w swojej naturalnej barwie. Taki typ krwiomoczu nazywany jest mikroskopowym (bądź krwinkomoczem).
Wiele osób zastanawia się, co może oznaczać krew w moczu. Przyczyn jest dość sporo, a krwinki czerwone mogą mieć swe źródło w różnych częściach układu moczowego. Często o powodzie występowania krwi w moczu dowiadujemy się na podstawie innych objawów.
Jeśli pacjent ma często również parcia na pęcherz, kłopot z oddawaniem moczu i odczuwa wówczas pieczenie lub ból, może to świadczyć o stanie zapalnym lub gruźlicy pęcherza moczowego. Towarzyszący krwi w moczu silny, ostry ból w obrębie jamy brzusznej zwykle oznacza różnego rodzaju choroby nerek, jak np. kamica, kłębuszkowe zapalenie, torbiele. Z kolei powiększony brzuch i zawyżone ciśnienie świadczą często o nowotworze narządów układu moczowego. Krwiomocz występuje również przy problemach z prostatą oraz w endometriozie. Zdarza się też, że jest to skutek infekcji, gorączki, urazu, obecności ciała obcego w układzie moczowym, odbytej radioterapii lub zażywania leków (m.in. antybiotyków, środków przeciwzakrzepowych i przeczyszczających).

Leczenie krwiomoczu

Krwiomocz, który jest wyraźnym symptomem jakiegoś schorzenia, wymaga szybkiego przeprowadzenia badań diagnostycznych. Wizyta u lekarza jest więc niezbędna i lepiej z nią nie zwlekać, ponieważ może dojść do powikłań lub rozwoju niebezpiecznej choroby. Wykonanie posiewu moczu pozwala określić, czy występują w nim jakiekolwiek bakterie. Dodatkowo, zwłaszcza u osób w młodym bądź średnim wieku, zleca się także przeprowadzenie badania USG (ultrasonograficznego) lub TK (tomografii komputerowej), w obrębie miednicy lub jamy brzusznej. Z kolei starsi ludzie obejmowani są cytoskopią, czyli tzw. wziernikowaniem pęcherza moczowego. Mężczyźni, zwłaszcza po 55. roku życia, otrzymują niekiedy także skierowanie na test PSA (związanym z nowotworem prostaty). Wyniki wszelkich badań zleconych przez lekarza z reguły określają, co może oznaczać krew w moczu, i pozwalają dobrać odpowiednią metodę postępowania, eliminującą źródło problemu. Jeśli u pacjenta stwierdzone zostanie zakażenie, wówczas leczenie krwiomoczu zwykle wiąże się z zastosowaniem terapii antybiotykowej. Często wskazane są wówczas również witaminy (zwłaszcza C), przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz szczególna higiena miejsc intymnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here