Jaki olejek dobrać do swoich włosów?

Dobranie odpowiedniej pielęgnacji do swoich włosów jest dość trudnym, ale niezmiernie ważnym zabiegiem by uzyskać oczekiwane efekty. Zanim przejdziemy do zagadnienia z dziedziny olejowania włosów, warto najpierw przyjrzeć się jego budowie.

Włos budowa:

a) cebulka włosa złożona z macierzy oraz brodawki,
b) łodyga włosa, czyli część wyrastająca ponad skórę,
c) gruczoł łojowy umiejscowiony nieopodal cebulki.

Struktura włosa – rodzaje porowatości!

Patrząc na pojedynczy włos budowa jest ważna nie tylko jako anatomiczna całość, ale także jako zewnętrzna struktura włosa. To właśnie jego powierzchnia decyduje o doborze odpowiedniej pielęgnacji.

1. Włosy niskoporowate – są gładkie na powierzchni i często mają słabą tendencję do wchłaniania olejków. Do ich olejowania wybiera się najczęściej oleje:

> kokosowy,
> lniany,
> rycynowy,
> słonecznikowy,
> kakaowy.

2. Włosy wysokoporowate – ich powierzchnia jest bardzo szorstka, a łuski włosa mają tendencję do rozchylania. Włosy często są dość mocno pofalowane/kręcone, a końcówki mogą łatwo ulegać rozdwojeniu. Olejki odpowiednie do tego typu włosów to:

> konopny,
> z pestek winogron,
> avocado,
> lniany,
> z pestek moreli,
> z wiesiołka.

3. Włosy średnioporowate – są pomiędzy poprzednimy rodzajami. Zdecydowanie najłatwiej dobrać do nich odpowiedni olejek, ponieważ zwykle odpowiadają im zarówno te do nisko- jak i do wysokoporowatych. Najczęściej używane do średnioporowatych włosów oleje to:

> rycynowy,
> słonecznikowy,
> lniany,
> z kiełków pszenicy,
> jojoba,
> z pestek dyni.

Jak przeprowadzać olejowanie – najłatwiejszy sposób!

Choć metod na olejowanie jest wiele, najłatwiejsza z nich to po prostu obfite nasmarowanie całych włosów od nasady, aż po same końce. najlepiej zacząć od niewielkiej ilości olejku i sprawdzić, jak włosy go wchłaniają, a następnie zmniejszyć lub zwiększyć jego ilość. Ważna jest również skóra głowy oraz cebulka włosa. Po nasmarowaniu całości odpowiednim olejem dobrze jest wykonać 10 minutowy masaż opuszkami palców. Masaż skóry głowy poprawia krążenie i stymuluje włosy do szybszego wzrostu.

Czy olej zostaje na skórze?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto boryka się z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Po olejowaniu należy dokładnie umyć skalp szamponem, w razie potrzeby dwukrotnie. Olejki stosunkowo dobrze wypłukują się szamponem i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Co więcej, niektóre olejki np. szałwiowy mają właściwości zmniejszające przetłuszczanie się włosów, dlatego olejowanie jest polecane przy każdym rodzaju włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here