Dermatoskopia, czyli jak zadbać o swoje zdrowie

Dermatoskopia to badanie, które śmiało można powiedzieć, pacjenci lubią. Dzieje się tak, ponieważ jest ono zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Badanie dermatoskopowe pozwala na ocenę zmian skórnych pod kątem ewentualnego nowotworu. Badanie takie może wykonać jedynie lekarz dermatolog przy zastosowaniu narzędzia zwanego dermatoskopem. Najprościej można nazwać go mikroskopem, dzięki któremu lekarz może dokładnie obejrzeć zmiany skórne w dziesięciokrotnym powiększeniu. Najważniejszym celem dermatoskopii jest diagnozowanie czerniaka skóry. Dermatoskop pomaga odróżnić łagodne znamiona barwnikowe od zmian złośliwych.

Badanie dermatoskopowe – na czym polega?

Na zmianę, którą pragniemy zbadać, lekarz nakłada specjalny żel, który ma za zadanie zlikwidować refleksy świetlne. Lekarz dzięki wykorzystaniu dermatoskopu ocenia wielkość, asymetrię i barwę danej zmiany. Tutaj następuje najtrudniejsza część badania dla lekarza, czyli określenie rodzaju zmian. Niestety nie jest to takie proste. Lekarz musi określić czy zmiana zalicza się do łagodnych, podejrzanych czy złośliwych.

Dermatosokopia – i co dalej?

Gdy lekarz zapozna się już z wynikami badań ma dwie możliwości – zalecenie obserwacji zmian skórnych lub zabieg chirurgiczny. Dermatoskopia to idealne rozwiązanie dla badania zmian skórnych, które są mniejsze niż 3 mm i ciężko je ocenić gołym okiem.

Kto powinien się przebadać ?

Dokładne badanie w kierunku czerniaka skóry jest polecane przede wszystkim osobom z wysokim ryzykiem rozwoju czerniaka skóry. Oznacza to, że badanie polecane jest osobom które:
– mają bardzo jasną karnację,
– zmagają się z licznymi zmianami barwnikowymi,
– wiedzą o wystąpieniu czerniaka złośliwego w rodzinie,
– często korzystają z solarium.

Wyniki badania

Dermatolodzy mają za zadanie ocenić zmiany skórne na podstawie skali, która uwzględnia takie elementy jak: zmiany asymetryczne, nieregularność brzegów, niejednolity kolor, średnicę, ewolucję w czasie. Czułość badania endoskopowego jest oceniania nawet na 95%. Nie należy jednak polegać tylko na tej jednej metodzie diagnostycznej w wykrywaniu czerniaka. Nasza skóra przez całe życie jest narażona na wiele szkodliwych czynników. Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że najbardziej szkodliwym czynnikiem jest promieniowanie słoneczne. Oczywiście musimy pamiętać, że korzystanie z kąpieli słonecznych z głową nie jest groźne – pamiętajmy jednak zawsze o kremach z filtrem, które mogą nas ochronić przed wieloma chorobami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here